اهمیت بودجه نقدی در کسب و کار

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

اهمیت بودجه نقدی در کسب و کار

بودجه نقدی

در دسته‌بندی گسترده‌ای از بودجه‌بندی کسب و کار صاحبان کسب‌وکارهای کوچک گاهی تمایل به انجام برخی از بودجه‌بندی‌های تخصصی دارند. یک نوع بودجه که عملاً برای بقاء شرکت تجاری ضروری است، بودجه نقدی است.

باید بدانید برای کسب و کار شما چیزی مهم‌تر از پول نقد نیست. راه نقدی در کسب‌وکار خود و خارج از آن، جریان نقدی است و این جریان نقدی می‌تواند تفاوت بین ماندن در کسب‌وکار و یا رفتن از بازار رقابت باشد.بودجه نقدی الگوهای چگونگی انجام و پرداخت پول را در طی یک دوره زمانی مشخص نشان می‌دهد مانند ماه، سه ماه یا سال و هدف آن حفظ پول کافی برای عملیات و بدهی‌ها است. شما باید بدانید که  نمی‌توانید در پول نقد بیکار و یا در ظرفیت‌های غیر تولیدی صرفه‌جویی کنید.

برنامه‌ریزی مالی کوتاه‌مدت

یکی از ابزارهای اولیه، بودجه نقدی است که در برنامه‌ریزی مالی کوتاه‌مدت در جریان نقدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کار معمولاً به‌صورت ماه ‌به‌ ماه توسعه می‌یابدیک بودجه نقدی خوب، مالک را قادر می‌سازد تا نیازمندی‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های کسب‌وکار را ببیند. در یک ماه، شرکت ممکن است پول نقد اضافی داشته باشد و امکان دارد بتواند برخی پول‌ها را در صندوق پول نقد ذخیره کند و یا در یک معامله در بازار شرکت کند. در یک ماه دیگر، این شرکت ممکن است دچار کمبود بودجه شود و می‌بایست برخی از پول‌هایی که پس‌انداز کرده است را برداشت کند یا حتی جهت تأمین نیازهایش برای وام بانکی کوتاه‌مدت درخواست بدهد.

با نگاه کردن به این توضیح از بودجه نقدی، می‌توانید ببینید که چگونه صاحبان سهام، سهم خود را در جریان پول نقد مورد انتظار (درآمد فروش) و خروج (هزینه) به‌صورت ماه‌به‌ماه محاسبه می‌کنند و به‌منظور محاسبه نقد و یا نقد اضافی خود را در پایان هرماه اقدام می‌کنند. این‌یک ابزار برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت برای مالک کسب‌وکار کوچک است.

سه جزء اصلی

  • بازه زمانی
  •  موقعیت پول نقد موردنظر
  • فروش و هزینه‌های تخمینی

دوره زمانی به‌طور مستقیم روبه‌جلو است. موقعیت نقدی دلخواه یا مقدار نقدی که می‌خواهید در دست نگه‌دارید بستگی به عوامل متعددی مانند ماهیت کسب و کار شما؛ جریان بدهی‌ها و امکان تغییر شدید دارد این تغییرات شدید مانند یک فرصت فوری یا یک اتفاق ناگوار هستند. برآورد فروش آتی، درآمدهای نقدی و هزینه در دوره زمانی انتخابی، یک اقدام اساسی برای تهیه یک بودجه نقدی مؤثراست و باید بسیار دقیق باشد. مهم‌ترین و شاید ناخوشایندترین برآورد، محاسبه فروش است.

تحلیل و بررسی

هنگامی‌که بودجه نقدی آماده می‌شود، باید آن را در مقابل واقعیت پیگیری کنید. شرکتتان چقدر نزدیک به این انتظارات و پیش‌بینی‌ها است. این کار به شما ورودی‌های دنیای واقعی را جهت تنظیم بودجه نقدی برای این دوره می‌دهد و فکر شمارا برای دوره بعدی بهبود می‌بخشد.

صاحبان کسب‌وکار کوچک باید به موقعیت پول نقد، جریان نقدی و صحت بودجه نقدی خود توجه جدی داشته باشند. برای تصمیم‌گیری‌های مهم باید اطلاعاتی دقیق نظیر یک گزارش واقعی و قابل استناد از بودجه ماهیانه داشته باشید، این مهم فراهم نمی‌شود مگر با استفاده از ابزارهای مناسب و دقیق همانند یک نرم‌افزار حسابداری مناسب.

دلایل داشتن برنامه ریزی بودجه

در صورتی که بودجه نداشته باشیم و بخواهیم یک طرح عملی برای شرکت راه اندازی نماییم، مثل این است که در تاریکی بخواهیم تیر اندازی کنیم و انتظار داشته باشیم دقیقا به هدف بخورد.
بودجه جامع؛ سرمایه فعلی موجود، هزینه های تخمین زده شده و درآمدها را پیش بینی می‌کند. شرکت ها می‌بایست به طور پیوسته به برنامه ریزی بودجه به عنوان راهی برای اندازه گیری عملکرد خود مراجعه کنند تا بتوانند در برابر انتظارات خود بهترین عملکرد را داشته باشند.

برنامه ریزی

به بودجه خود مثل ابزاری برای برنامه ریزی نگاه کنید. با استفاده از آن برای رسیدن به اهداف خود، با تعیین مقدار پولی که می توانید بر عناصر مختلف عملیات خود صرف کنید، استفاده کنید. بودجه های دوره ای شما بایستی بایگانی شود تا بتوانید دوره های قبلی (برای مثال ماه به ماه یا سه ماه یکبار) را دوباره مرور کنید و ارزیابی کنید که آیا نتایج شرکت شما بهبود می یابد یا خیر.

بودجه اصلی، یک مرور کلی از فعالیت های مالی مربوط به دارایی ها، بدهی ها، حقوق صاحبان سهام، درآمد، هزینه ها و هزینه های یک دوره خاص را فراهم می کند. مالکین ابتدا یک بودجه اصلی یا استاتیک با اعداد بر اساس ورودی های برنامه ریزی شده (درآمد فروش) و خروجی (هزینه ها) ایجاد می کنند. به این اطلاعات در شرایط بسیار ساده فکر کنید. شما از آن برای برآوردن آنچه که شرکت از درآمد فروش و آنچه که شرکت در هزینه ها پرداخت می کند استفاده می کند.

کنترل

شرکت ها همچنین از بودجه ها برای کنترل هزینه ها استفاده میکنند به طوری که برای دوره های خاص با مقایسه آنچه که در آن دوره از بودجه صرف شده است، استفاده می کنند. . پیگیری مداوم هزینه ها و درآمد ها باید مانع صرف هزینه های افراطی برای کسب و کار شود. در حالت ایده آل، بودجه باید دارای انعطاف پذیری باشد.

هزینه ها و درآمد ها اغلب از پیش بینی های خود منحرف می شوند. شما ممکن است یک تخفیف غیرمنتظره از یک فروشنده دریافت کنید. یا فروش شما ممکن است از بهترین تخمین هایی که شما برای هر دوره حدس زده اید ازحد معین تجاوز کند ، از بهترین حدس شما بهتر یا از بدترین حدس شما بدتر باشد و یا ممکن است عوارض غیر منتظره را در زمانی که فروش را بدون هشدار انجام داده اید تحمل کنید.

کسب و کار موفق می تواند برای این تغییرات پیش بینی های لازم را انجام دهد،سازگاری ایجاد کند و خسارات و کمبود ها را جبران کند.

ارزیابی عملکرد

برنامه ریزی بودجه یک ابزار ارزشمند برای ارزیابی عملکرد شرکت شما و کارایی بودجه شما هستند.
مالکان می‌توانند از آن برای بررسی هزینه‌های واقعی مثلاً در مقایسه با هزینه‌های تخمین شده استفاده کنند.
اگر اختلاف زیادی بین این دو وجود داشته باشد، مالک و برنامه‌ریز مالی می‌توانند بودجه را برای نقص بررسی کنند.
آماده‌سازی بودجه می‌تواند آن‌قدر زیاد باشد که حسابی سر شما را شلوغ کند.
تمام‌ کارهایی که طی ماه‌های گذشته انجام داده‌اید می‌توانند شما را در انجام این کار متزلزل کنند. اما، این بخش مهمی از حفظ کسب‌وکار شماست، همانند هر طرح بازاریابی یا کمپین تبلیغاتی مهم.
پس از انجام همه این‌ها ، شما می‌توانید برای هر یک از کارهایتان برنامه ریزی بودجه را انجام دهید، مگر اینکه شما بدانید چه مقدار پول می‌خواهید صرف هر کارکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *