گزارشات آماری

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

گزارشات آماری

یکی از مهم ترین و اصلی ترین وظیفه تیم مالی و حسابداری در هر واحد اقتصادی تولید گزارشات اجرائی ، جهت تصمیم گیری مدیریتی می باشد. گزارشات تراز ، آمار فروش ، گزارشات مقایسه سالانه هزینه ها و در آمد ها از جمله گزارشاتی می باشند که جهت تصمیم گیری های مدیریتی قابل استفاده است. طبق استانداردهای تبیین شده توسط سازمان حسابرسی کل کشور در خصوص گزارشات مدیریتی و آماری ، قابل فهم بودن ” و ” قابل درک بودن ” و ” به موقع بودن از جمله مولفه های می باشند که در ارائه گزارش ها میبایست رعایت گردد.  همچنین وجود برخی پارامتر ها در گزارشات باعث می شود ارائه گزارش در جلسات تصمیم گیری و مدیریتی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

استفاده از نمودار در گزارشات مدیریتی

نمو‍دار ها همیشه از جداول پر از اعداد گویا تر است، مواقعی پیش می آید که حسابدار گزارشی را که برای تهیه آن زحمت کشیده و انواع آمار فروش و در آمد را مقایسه کرده هنگام ارائه در جلسه هیات مدیره با استقبال روبرو نمی شود. اما اگر بخشی از آن آمار را بصورت یک نمودار میله ای ارائه دهید همه مجذوب آن می شوند.

استفاده از آمار مقایسه ای در گزارشات مدیریتی

تصویر همیشه گویا تر از اعداد است و تفاوت را سریعتر و بهتر نشان می دهد. مقایسه در گزارشات و تصمیم گیری ها همیشه مهم است. شاید گفتن اینکه فروش ما در این ماه چند میلیون بوده خیلی توجه مدیران را جلب نکند اما اگر بگوییم که نسبت به ماه گذشته یا نسبت به همین ماه در سال گذشته این میزان افزایش یا کاهش داشته ایم قطعا مورد توجه قرار می گیرد. توجه داشته باشید همیشه مقایسه معیار ها را واقعی تر می کند.  همچنین گزارشات مقایسه ای به مدیران نشان می دهد که به کدام سمت حرکت می کنند.

 

مقایسه ها می تواند بین پارامتر های مختلف صورت گیرد بطور مثال

  1. بازه های زمانی یکسان مانند: سال مالی، ماه، دوره های سه ماهه و شش ماه و …
  2. مقایسه بین گروه مشتریان بر اساس کسب و کار شما مثلا در زمینه تجهیزات پزشکی بین پزشکان، کلینیک ها، بیمارستانها
  3. مقایسه بین نوع محصولات شما
  4. مقایسه بین کارمندان فروش شما به تفکیک مدیران قرارداد ، مشاورین فروش و همچنین بازاریابان

گزارشات آماری در نرم افزار حسابداری آنلاین کلیک

با توجه به اهمیت گزارشات آماری، نرم افزار حسابداری آنلاین کلیک  انواع مختلفی از گزاراشات آماری را ارائه کرده است که کاربران به راحتی می توانند متناسب باز نیاز خود از آن استفاده کنند.به عنوان مثال گزارش فروش، نمودار رتبه بندی فروش، نمودار فروش روزانه و … از جمله گزارشاتی هستندکه می توانید به صورت گزارشات آماری از آن بهره ببرید.

معرفی انواع گزارشات آماری و نحوه استفاده از آنها

در این قسمت قصد داریم تا روال تهیه گزارش آماری را برای شما توضیح دهیم. فرض کنید میخواهید گزارش فروش خود را به صورت آماری تهیه نمایید. برای اینکار به منوی خرید و فروش رفته از قسمت مشاهدات بر روی گزینه گزارش فروش کلیک نمایید. صفحه ای به شکل زیر برای شما باز می شود.

همین طور که در صفحه مشاهده می کنید جهت نمایش گزارش باید پارامترهای ورودی را انتخاب یا وارد نمایید. جهت آشنایی بیشتر با نحوه انتخاب و وارد کردن پارامتر ها آموزش گزارش فروش را مشاهده نمایید. در قسمت نوع گزارش ابتدا باید بازه زمانی گزارش را انتخاب نمایید. بازه زمانی به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه است.گزارش روزانه که متناسب با تاریخ روز برای شما گزارش تهیه میکند.  در گزارش هفتگی شما میتوانید بر اساس ۵۴ هفته در سال، یک هفته به عنوان شروع و یک هفته به عنوان پایان گزارش انتخاب نمایید. در قسمت ماهیانه هم می توانید بر اساس ماه های انتخابی گزارش مناسب خود را مشاهده نمایید.

اما در قسمت پایین صفحه انواع گزارشات را نمایش می دهد که می توانید نوع گزارش مورد نظر خود را انتخاب نمایید. انواع گزارشات به شرح زیر است :

  • جدولی : داده ها به صورت جدول نمایش داده می شود.
  • میله ای : داده ها به صورت نمودار میله ای نمایش داده می شود.
  • دایره ای : داده ها به صورت نمودار دایره ای نمایش داده می شود.
  • خطی : داده ها به صورت نمودار خطی نمایش داده می شود.

با انتخاب نوع گزارش خود به راحتی می توانید گزارش دلخواه خود را تهیه نموده و علاوه بر افزایش کارایی و عملکرد می توانید ارائه مناسبی و مطلوبی داشته باشید. در ادامه تصاویر انواع گزارشات را مشاهده می نمایید.

 

گزارش جدولی

 

گزارش میله ای

 

گزارش دایره ای

 

گزارش خطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *