فاکتور فروش

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

فاکتور فروش

برای صدور فاکتور فروش دو حالت وجود دارد: چنانچه روش ثبت موجودی کالا ادواری (مدل فروش بازرگانی) انتخاب شده باشد، فاکتور فروش را می‌توان به صورت مستقل ثبت نمود و از روی آن حواله انبار (به صورت مقداری) و سند حسابداری به صورت اتوماتیک صادر می‌شود. اما چنانچه روش ثبت موجودی کالا دائمی (مدل فروش تولیدی) انتخاب شده باشد برای صدور فاکتور فروش باید ابتدا حواله انبار را از سیستم انبارداری صادر نمود و پس از آن در فاکتور فروش با انتخاب حواله بعنوان مرجع فاکتور، فاکتور فروش را نیز ثبت کرد.
برای صدور از قسمت عملیات منوی خرید و فروش برروی فاکتور فروش کلیک می‌کنیم که صفحه زیر برای ما گشوده می‌شود:

 

 

فاکتور فروش

همانطور که ملاحظه می‌کنید لیستی از فاکتورهای فروش ثبت شده را در این فهرست مشاهده می‌نمائید. تعداد ستون‌های انتخاب شده در این فهرست اختیاری است و با کلیک راست‌کردن در یکی از سلول‌های این جدول شما می‌توانید انتخاب کنید کدام ستون قابل مشاهده باشد و در آخرین ستون شما ستون عملیات را مشاهده می‌کنید که میانبری برای فقط مشاهده فاکتور و حذف فاکتور و پرینت فاکتور و فیش پرینت و پرینت فاکتور مربوط به دارایی و وضعیت پیامک و چاپ حواله انبار می‌باشد.

همچنین برای ویرایش فاکتور ثبت شده می‌توانید بر روی هریک از سلول‌های فهرست کلیک کرده تا دوباره به فاکتور مربوطه مرجوع شوید و بتوانید ویرایش را انجام دهید.
برای ثبت فاکتور جدید بر روی گزینه +فاکتور فروش جدید کلیک کرده و تصویر زیر را مشاهده می‌کنید:

در قسمت مشخصات کلی شماره سند که براساس فاکتور رسمی و غیررسمی تغییر می‌کند، را مشاهده می‌کنید. تاریخ صدور فاکتور و توضیحات مربوط به صدور فاکتور و همچنین مشتری مورد نظر را وارد می‌کنید. در قسمت مرجع چنانچه ابتدا پیش‌فاکتوری ثبت شده باشد یا حواله انبار و یا فاکتور خرید را بخواهید به فاکتور فروش تبدیل کنید، مرجع را از حالت آزاد برداشته و نوع مرجع مورد نظر را انتخاب کرده، که با این عمل فیلد شماره مرجع فعال شده و کافیست تا شماره مورد نظر را نوشته و دکمه جستجو را زده تا اطلاعات مرجع مورد نظر در فاکتور فروش جایگزین شود.

اگر تنظیم مربوط به “ثبت شخص و تفضیلی در تعریف مشتری” را از قسمت تنظیمات خرید و فروش در منوی امکانات فعال نموده باشید، در انتهای فیلد نام مشتری، علامت مثبتی مشاهده خواهید کرد که با کلیک کردن بر روی آن مشخصات لازم برای ایجاد مشتری جدید را می‌توان وارد کرد.

در جدول تکمیلی، صندوق، انبار، لیست قیمت مربوطه و چنانچه هزینه حملی هم وجود داشته باشد، نام راننده و مبلغ هزینه را هم وارد می‌نمائید. چنانچه مشتری مدت زمانی برای تسویه فاکتور در نظر داشته باشد، در قسمت زمان تسویه، مدت زمان را وارد کرده و تاریخ تسویه بعد از آن به شما داده خواهد شد. اگر در صدور فاکتور فروش، ارائه خدماتی هم داشته باشید و برای خدمات مورد نظر لیست قیمت هم تعریف کرده باشید، لیست قیمت خدمات را هم در این قسمت انتخاب می‌کنید.

نکته مهم در ثبت فاکتور خدمات، امکان صدور آن بدون انتخاب نمودن انبار می‌باشد.

در قسمت اقلام فاکتور، کالا یا کالاهای فروش رفته را به همراه تعداد آن وارد می‌کنید. اگر لیست قیمت برای کالاها تعریف کرده باشید، در اینجا با انتخاب کالا، قیمت آن را نیز مشاهده خواهید کرد. در غیر این‌صورت باید به همراه تعداد کالای فروش رفته مبلغ آن را هم وارد نمائید.

در فیلد انتخاب کالا، با فشردن دکمه F9، از ۵ خرید و ۵ فروش آخر کالا و با فشردن دکمه F8، موجود کالا در انبارهایی که کالا وجود دارد مطلع شوید. و همچنین  با فشردن دکمه F7 کالای جدیدی در همین قسمت را ایجاد کنید.
نکته قابل تذکر اینست که در تنظیمات فاکتور فروش موارد ذکر شده فعال شده باشد.

اگر کالا دارای سریال باشد، در انتهای جدول اقلام فاکتور، بر روی سریال کلیک می‌کنید و در صفحه باز شده سریال‌های کالای فروش رفته را وارد می‌کنید. در تب اقلام خدمات هم می‌توانید خدمات مورد نظر را وارد نمائید. در انتهای فرم فاکتور فروش، عملیات تسویه فاکتور به صورت نقدی، واریز به بانک، و دریافت چک را مشاهده می‌کنید که مشتری به هر صورت که پرداخت نمود اطلاعات آن را درتب مربوطه وارد می‌کنیم. سند دریافت به هر نوع که باشد در سیستم خزانه‌داری در سرفصل مربوط به خود مشاهده خواهد شد.
برای وصول چک دریافتنی هم به قسمت اسناد دریافتنی مراجعه می‌کنید و با توضیحاتی که در قسمت اسناد دریافتنی در خزانه‌داری ذکر شد می‌توانید اعمال روی چک را انجام دهید.
برای چاپ فاکتور فروش هم در فرم فاکتور فروش دکمه تائیدو چاپ وجود دارد و هم در قسمت فهرست فاکتور فروش، در ستون عملیات امکان چاپ فاکتور به صورت‌های متفاوت وجود دارد.

اگر می‌خواهید که چاپ فاکتور با گزینه‌های انتخابی خودتان صورت پذیرد، درقسمت مشاهدات خرید و فروش، چاپ اقلام فاکتور فروش، در تب تنظیمات گزارش مواردی که تمایل دارید در فاکتور فروش نشان داده شوند را علامت زده و یکبار از این قسمت گزارش تهیه کنید تا در تمامی فاکتورها این تنظیم اعمال شود.

مهم !
در هنگام ثبت فاکتور رسمی می‌بایست، حتما تنظیم مربوط به “نمایش ستون‌های مالیات و ارزش افزوده در اقلام فاکتور خرید و فروش و پیش‌فاکتور” در تنظیمات عمومی خرید و فروش از منوی امکانات را فعال نمائید.

مهم !
چنانچه بخواهید مانده حساب مشتری را در فاکتور فروش مشاهده نمائید، می‌توان در قسمت تنظیمات خرید و فروش در تب مربوط به فرم فاکتور فروش، تنظیم مربوطه را فعال کرد. همچنین در این قسمت شما می‌توانید تنظمات دیگری هم از قبیل قسط بندی در فاکتور فروش، امکان محاسبه خودکار فاکتور فروش به صورت نقدی، خلاصه سازی فاکتور فروش، و …. را فعال نمائید.

مهم !
اگر درهنگام صدور فاکتور ، از انبارهای متفاوت استفاده می‌کنید، در ابتدای استفاده از نرم‌افزار، باید تنظیم چند انباری در فاکتور فروش را اعمال کنید.

مهم !
ثبت اضافات و کسورات فقط در فاکتور فروش رسمی میسر می‌باشد. که برای فعال نمودن آن از منوی امکانات تنظیمات خرید و فروش در تب فرم فاکتور فروش قابل فعال می‌باشد.

مهم !
با تیک‌دار نمودن کادر مربوط به ارسال پیامک شما می توانید با صادر نمودن فاکتور فروش پیامک به طور اتومات  برای مشتری ارسال خواهد شد.

مهم !
از دیگر مزیتهای سیستم نرم افزاری تحت وب کلیک ثبت خودکار سند حسابداری فاکتور فروش و عملیات مربوط به آن می‌باشد. چنانچه اگر شما تخفیفاتی در فهرست مربوط به اقلام فاکتور فروشتان داشته باشید، سند حسابداری آن به طور اتوماتیک ثبت می‌شود. همچنین به ثبت اسناد اضافات و کسورات فاکتور فروش و همچنین هزینه حمل هم نیز می‌توان اشاره نمود .

مهم !
با ایجاد نمودن هر فاکتور فروش حواله انبار آن نیز به طور اتومات صادر می‌شود. برای مشاهده حواله انبار به منوی انبارداری رفته و در سرفصل عملیات به شاخه حواله انبار مراجعه می‌کنیم.

مهم !
زمانیکه کالای فروخته شده به هر علتی به ما عودت داده شود. باید در قسمت فاکتورهای برگشت از فروش ثبت گردد. در روش ثبت ادواری موجودی کالا تنها برگشت از فروش صادر و از روی آن سند حسابداری صادر می‌شود. برای مشاهده سند آن به منوی انبار داری مراجعه کرده و از سرفصل عملیات شاخه حواله برگشتی را انتخاب می‌نمائید.

مهم !
چنانچه فاکتور فروشی را از شاخه تسویه فاکتور، تسویه نمائیم، این پرداخت به عنوان پرداخت متفرقه نمایش داده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *