ترازنامه آزمایشی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

ترازنامه آزمایشی

این گزارش همان تراز آزمایشی می‌باشد که قبل از ترازنامه اصلی گرفته می‌شود. خروجی آن در حالتهای تراز آزمایشی دو ستونه، چهار ستونه، شش ستونه و هشت ستونه می باشد.

از منوی حسابداری > مشاهدات > ترازنامه آزمایشی را انتخاب می‌نمائیم :

در ترازنامه آزمایشی فیلترهای متنوعی وجود دارد که کاربر را در رسیدن به گزارش مورد نظر یاری می‌کند. مثلا اگر بخواهیم اشخاصی که مانده حساب آنها بدهکار هستند را ببینیم حساب معین را بدهکاران تجاری انتخاب می‌کنیم و بعد از مشخص کردن تاریخ در قسمت فیلتر نمودن حسابها گزینه حسابهای دارای مانده را تیک دارمی‌کنیم. با اینکار فیلد بعدی را میتوان بر اساس نوع مانده بدهکار یا بستانکار انتخاب کنیم. پس از مشخص نمودن فیلتر های مربوطه و زدن دکمه تایید، گزارش خروجی ظاهر می‌شود که کاربر می‌تواند با حرکت روی هر یک از سطرهای تراز آزمایشی و با زدن دکمه سطح بعدی سایر سطوح کل، معین و تفصیلی‌ها را مشاهده کند و در هر مرحله می‌تواند با زدن دکمه دفتر گردش ریز آن حساب را ملاحظه نموده و در نهایت به سند حسابداری برسد. و حتی سند را ویرایش نماید. در تصاویر زیر عملکرد توضیح داده شده را نمایش می‌دهیم :

برای رسیدن به اشخاصی که مانده بدهکار دارند طبق توضیحات قبل شرایط گزارش را وارد کرده و در اولین مرحله مانده حساب معین اصلی که بدهکاران تجاری در زیرمجموعه آن قرار میگیرند را نشان می‌دهد.

برای رفتن به زیر مجموعه بعدی در قسمت عملیات سطر یک بر روی علامت فلش، کلیک می‌کنیم :

برای رسیدن به حساب بدهکاران تجاری که انتخاب کردیم بر روی فلش در قسمت عملیات سطر دوم کلیک می‌کنیم:

با انتخاب هر فلش در سطر بالا گروه اصلی و در سطر بعدی زیر مجموعه آن حساب را نشان میدهد.

در اینجا بر روی فلش در قسمت عملیات سطر دوم یعنی بدهکاران تجاری کلیک می‌کنیم تا لیست اشخاصی که مانده آنها بدهکار هستند را نشان دهد.

همانطور که مشاهده می‌شود اشخاصی که فقط مانده حساب آنها در بازه زمانی مشخص شده بدهکار می‌باشد را نشان می‌دهد. برای رسیدن به سند حسابداری هرکدام از ثبت ها می توان بر روی علامت دفترچه کلیک نمود :

در ستون عملیات  برروی دفترچه کلیک کنید:

در ابتدای امر قبل از اینکه بتوانیم ویرایشی انجام دهیم  پیامی حاوی این که اگر این سند حسابداری از سیستم دیگری غیر حسابداری دراین قسمت چنانچه اشتباهی در موقع ثبت اسناد داشته باشید می‌توانید آن را ویرایش یا حذف نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question