قیمت‌گذاری کالا و خدمات

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

قیمت‌گذاری کالا و خدمات

قیمت‌گذاری اقدامی چند جانبه است که روانشناسی، هنر و علم را در برمی‌گیرد. قیمت کالا باید به اندازه کافی بالا تعیین شود تا دست یابی به سود بیشتر در خرید و فروش را ممکن سازد و از طرف دیگر به اندازه کافی پایین باشد تا بتواند توجه مشتریان را جلب کند. آشنایی و درک استراتژی های متفاوت قیمت گذاری و بهترین عملکردها در این زمینه می‌تواند یاری دهنده فرد در دستیابی به رویکرد مطلوب و نهایتا قیمت متناسب با کسب و کار مربوطه باشد. برای فروش موفق، قیمت گذاری مناسب شرط اصلی است پس باید روشهای قیمت گذاری را بشناسید.
در فضای تجارت، قیمت گذاری محصولات و خدمات تنها یک الگوی ساده‌ی قدیمی (هزینه‌ی تمام‌شده + سود) نیست، بلکه بخش مهمی از بازاریابی است که به نوع کسب‌وکار، وضعیت بازار و مصرف‌کننده بستگی دارد. صاحبان کسب‌وکارها با در نظر گرفتن عوامل زیادی مانند هزینه‌‌ی تولید و توزیع، رقبا، موقعیت استراتژیک و مشتریان هدف، باید بتوانند بهترین استراتژی برای قیمت گذاری محصولات خود را پیدا کنند تا بیشترین سود را ببرند. روش‌ های قیمت‌ گذاری محصولات و خدمات باید به‌گونه‌ای باشد تا مشتریان ارزش محصول را درک کنند و یا به خرید آن تشویق شوند.
به فرایند اعمال قیمت به سفارشات خرید و فروش خواه بصورت دستی یا خودکار، قیمت‌گذاری گفته می‌شود.اگرچه ده ها مدل قیمت‌گذاری برای این منظور وجود دارند ولی در عین حال صاحبان کسب و کار باید شرایط خاص تجارت خود را نیز مد نظر قرار دهند. در اینجا به دو استراتژی اشاره خواهد شد.

استراتژی دامگذاری

این مدل قیمت گذاری به یک آیتم با قیمت بالا در میان محصولات مشابه جذابیت می‌بخشد. معمولا سه محصول برای فروش ارائه می شوند که شامل دو محصول با قیمت بالای مشابه هستند و یکی از این دو محصول از جذابیت کمتری نسبت به دیگری برخوردار است. بنابراین هنگامی که خریدار قیمتها را مقایسه می‌کند به طور طبیعی کالایی را انتخاب می‌کند که از مزیت بیشتری برخوردار است. در عمل این روش می‌تواند میزان فروش محصولات تعیین شده را افزایش دهد ولی از طرف دیگر نیز ممکن است منجر به انبار بیش از حد کالا شود.
سالن‌های سینما از پاکت‌های متوسط پاپ کورن به عنوان دکوری استفاده می‌کنند تا فروش پاکت‌های بزرگ را افزایش دهند.

قیمت گذاری محدود

قیمت گذاری محدود استراتژی ای است که هدف از آن انحصاری کردن بازار است. به این شیوه که قیمت یک محصول را در حدی پایین تر از سوددهی و یا به مقدار ناچیز سوددهی تعیین می‌کند. این امر اشتیاق برای رقابت جهت ورود به بازار را از بین می‌برد.
قیمت گذاری محدود می‌تواند در بعضی از مواقع غیر قانونی باشد همچنین می تواند تاثیر بلند مدت محدودی تا زمان ورود موفق رقبا به بازار داشته باشد. برای شرکت های کوچک استفاده از قیمتگذاری محدود به شیوهای اثربخش بسیار دشوار است. این شیوه بیشتر برای شرکتهای بزرگ کارایی دارد که میتوانند محصولات خود را با قیمتی مناسب تولید و به فروش برسانند که رقبای آنها قادر به آن نخواهند بود.

روشهای مختلف قیمت گذاری

چ انه زنی فرد به فرد

در این روش فروشند با خریدار بر سر قیمت توافقی مذاکره می‌کنند تا به بالاترین قیمتی توافقی برای فروش برسند. چانه زنی فرد به فرد در کوچه و خیابان بسیاری از کشورهای در حال توسعه معمول می‌باشد. این روش برای فروش در مقیاس بالا مناسب نیست.

قیمت گذاری روانی

در این استراتژی قیمت ها به گونه ای تعیین می شوند که خریدار احساس کند قیمت مناسبی برای کالا یا خدمات مورد نظر خود می پردازد. برای این منظور معمولا با اعداد بازی می شود مثلا فروش کالای به قیمت ۱۰۰ تومان فقط با هزار تومان

قیمت گذاری به روش مارکاپ

قیمت گذاری مارکاپ بر اساس یک سود استاندارد یا قانونی از پیش تعیین شده تعیین میگردد. در این روش قیمت گذاری، باید اطمینان حاصل کنید که قیمت شما به اندازه ای هست که تخفیف ها، کاهش قیمت ها، یا افت حجمی یا هزینه های پیش بینی نشده را پوشش دهد و هنوز برای شما منفعت کافی داشته باشد. خرده فروشانی که کالا های متنوعی دارند می توانند برای هر دسته از محصولات خود درصد مختص به خود را قرار دهند.

قیمت گذاری مزایده ای

این روش با چکش حراج و مزایده شناخته می شود و فروشنده با انتشار آگهی و اطلاع رسانی خبر از فروش محصولی را می دهند و سپس با تعیین زمانی مشخص و دریافت پیشنهادهای مشتری ها اقدام به برگزاری مزایده و فروش محصول می کنند.

قیمت گذاری پرستیژی

کمپانی ها با استفاده از روش قیمت گذاری پرستیژی نوعی از کیفیت بالا را به مصرف کنندگان القاء می کنند شما می توانید از روش قیمت گذاری پرستیژی که قیمت بالایی را برای محصولات و یا خدمات انتخاب می کند برای کالاهایی مانند ساعت ، لباس، عطر و ادکلن، جواهرات، فرش دستباف ، ماشین استفاده کنید.

قیمت گذاری پکیجی یا مجموعه محصول

روشهای قیمت گذاری: در این شیوه، مجموعه‌ای از محصولات مرتبط، با قیمتی پایین‌تر از خرید به‌صورت تکی، عرضه می‌شوند. این شیوه نه‌ فقط برای فروختن کالایی که کمتر فروش می‌رود مناسب است بلکه ارزش آن بسته در چشم مشتری بیشتر از حالت معمول است. مثلا یک رستوران در یک روز هفته می‌تواند با استفاده از قیمت گذاری پکیجی، یک همبرگر را به همراه نوشابه و سیب‌زمینی بفروشد.

قیمت گذاری فریبنده

روشهای قیمت گذاری: شیوه قیمت گذاری فریبنده یک استراتژی به منظور بهره بردن از قیمت های نسبی و اتصالی (مبتنی بر اثر لنگری) است که منجر به جذاب شدن بیشتر یک محصول تنها به دلیل قیمت معرفی شده برای آن است.
روشهای قیمت گذاری: این روش هرگز از چشم کسانی که تجربه مشاهده مجموعه ای از کالاها با قیمت های مختلف را داشته اند، دور نمی ماند. استفاده از عدد ۹ تاثیر بسیار زیادی در اقناع مشتریان مبنی بر دریافت یک پیشنهاد ویژه دارد.

قیمت گذاری رقابتی

روشهای قیمت گذاری: در این روش قیمت گذاری در جهان از سوی کارشناسان روش رقابتی است. در جهان کنونی مشتریان گزینه های بسیاری برای خرید پیش روی خود دارند و همیشه می خواهند کالای مورد نظر خود را با بهترین قیمت خریداری کنند. خرده فروشان می دانند داشتن قیمت رقابتی به همراه سرویس دهی مناسب به مشتریان سبب می شود که آنها در بین رقبا یک سر گردن بالاتر بایستند بنابراین تلاش می کنند تا از روش قیمت گذاری رقابتی استفاده کنند.

قیمت گذاری زیر قیمت رقابتی

در این استراتژی قیمت گذاری پایین ترین قیمت در بین رقبا انتخاب می شود. این سیستم به شرطی کارساز است که بهترین قیمت ممکن به کمک تحقیق و محاسبات دقیق بدست آید و از هزینه ها کاسته شود و از برتری خود در قیمت های پایین در بازاریابی حداکثر بهره را ببرد.

روش قیمت گذاری تخفیف یا کاهش قیمت

در بازارهای رقابتی معمولا هزینه نگهداری از یک محصول قدیمی درانبار بسیار بیشتر از فروش آن محصول با تخفیف است، کارشناسان فروش معتقدند که همیشه در پایان یک فصل و یا با ورود محصولات جدید فروش با تخفیف و حراج می تواند راهکاری مناسب برای فروش محصولات قدیمی باشد.

فروش فوری و ناگهانی

فروش فوری، تعیین قیمتی فوق العاده و همچنین زمانی برای اعتبار داشتن آن پیشنهاد، از آنجایی که نشان دهنده فوریت و محدود بودن زمان است، ابزاری بسیار مناسب برای قیمت گذاری مبتنی بر اصول روانشناسی است. مشتریان اغلب بخوبی متوجه چنین پیشنهاد هایی هستند و در اولین فرصت از آنها استفاده می کنند، چرا که بخوبی می دانند چنین پیشنهاد هایی از چنان استقبالی برخوردار می شود که موجودی فروشگاه مورد نظر ممکن است حتی تا پایان زمان تمام شده هم ادامه پیدا نکند.

قیمت گذاری پر مایه و گران

وقتی محصول جدیدی به بازار عرضه میکنید با استفاده از این روش قیمت گذاری قیمتی بالا و پر مایه برای نو اوری یا بی نظیر بودن محصول تعیین می کنید در این روش هدف کسب سود زیاد برای دوره هایی کوتاه مدت است و با ورود رقبا برای حفظ یا افزایش سهم بازار قیمتها کاهش یافته و در سطح قیمت رقبا قرار می گیرد این روش قیمت گذاری در واقع فرصتی است برای جبران سرمایه گذاریهای کلان پیش از تولید و معرفی محصولات جدید به بازار و به شرکتها این امکان را می دهد تا در مدت کوتاهی هزینه های خود را جبران کنند.

قیمت گذاری فوب (FOB)

یکی دیگر از انواع قیمت گذاری ، قیمت گذاری فوب است. چنین قیمت هایی مربوط به زمانی است که کالاها باید به محل خریدار منتقل شوند. در شرایط فوب فروشنده وظیفه دارد تمامی هزینه‌ های کالا را تا محل حمل اصلی (با کشتی یا هواپیما یا راه آهن) متقبل شود و تمامی هزینه‌ های بعد از این مرحله اعم از کرایه حمل، بیمه، تعرفه‌ های وارداتی و … را خریدار متقبل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *