کالاها

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

کالاها

ایجاد کالا جدید یکی از مهم‌ترین بخش‌های کار با نرم افزار حسابداری تحت وب کلیک می‌باشد. در ابتدای کار با نرم‌افزار باید کالاهای خود را وارد سیستم کرده و در قسمت انبار مربوطه دسترسی داده شود و موجودی آن هم وارد شود.
جهت انجام ایجاد گروه کالایی ابتدا از منوی انبارداری سرفصل اطلاعات ، شاخه‌ی کالاها را انتخاب می‌کنیم. صفحه زیر برای شما باز می‌شود.

کالا

در این تصویر ابتدا در تب درخت، کالاها را به صورت نمودار درختی مشاهده می‌کنید. در این قسمت با کلیک کردن برروی فلش سمت راست عنوان گروه کالایی، می‌توان لیستی از کالاها یا زیرمجموعه‌های آن گروه کالایی را مشاهده نموده و با فشردن علامت + در سمت چپ عنوان گروه کالایی می‌توان کالا یا زیر گروه مورد نظر را ایجاد کرد. در تصویر زیر می‌توان مشاهده کرد:

برای ایجاد کالای جدید ابتدا باید گروه کالایی را ایجاد کرد. بدین منظور ابتدا به تب فهرست مراجعه کرده که در تصویر زیر ملاحظه می‌کنید:

در قسمت سمت چپ در این تصویر، یک سری آیکن‌هایی وجود دارد که هر کدام کارایی مخصوص به خودشان را دارند. اولین آیکن از سمت چپ مربوط به مخفی سازی فهرست جدول کالا می‌باشد. آیکن دوم مربوط به تازه‌سازی یا همان رفرش کردن در این صفحه می‌باشد. گاهی ممکن است کالایی را ایجاد کرده باشید ولی در فهرست کالاها قابل مشاهده نیست که برای نشان دادن کافیست این آیکن را کلیک کنید. آیکن سوم مربوط به پرینت از  فهرست کالاها می‌باشد با توجه به تعداد ستون‌های که قابل نمایش هستند. آیکن بعدی مربوط به اصلاح مجوز گروه‌های کاربری می‌باشد. آیکن بعدی مربوط به تکمیل لیست قیمت فروش می باشد. گزینه بعد اعمال موجودی اول دوره با توجه به فیلدهایی که در زمان ایجاد کالا در فیلدهای قیمت خرید و موجودی کالا وارد کرده‌اید. گزینه بعد برای ارتباط با ووکامرس استفاده می‌شود. و آخرین آیکن برای ایمپورت کالاها از فایل اکسلی که بر طبق فرمت سیستم دسته‌بندی شده است می‌باشد

در تصویر بالا برای ایجاد گروه کالایی، گزینه‌ی +کالای جدید را کلیک کرده تا صفحه ایجاد کالا باز شود. همانند صفحه زیر :

این صفحه شامل فیلدهایی نظیر سطح، کد، عنوان، بارکد، شرح، برند، مدل، واحدهای اصلی و فرعی، قیمت خرید و فروش و موجودی کالا وجود دارند که این موارد را برای زمانی که کالای نهایی را ایجاد می‌کنیم، کاربرد دارند. برای ایجاد گروه کالایی، کد را به صورت دستی وارد می‌کنیم که این کد باید دو رقمی باشد به این صورت :۰۱، یا ۱۰و… که فقط در این قسمت کد توسط کاربر داده می‌شود و برای زیرگروه بعدی یا کالای مورد نظر، سیستم به صورت اتوماتیک کد را با توجه به تعداد ارقام سطح بعدی که مشخص نموده‌اید صادر می‌کند. عنوان و شرح گروه کالایی مورد نظر را نوشته و حتما دسترسی گروه کاربران را هم علامت بزنید. بعد از تائید هم در قسمت فهرست و هم  در تب درخت می‌توانید گروه کالایی را مشاهده کنید.

نکته حائز اهمیت در این قسمت انتخاب تعداد ارقام می‌باشد که می بایست براساس تعداد کالاهایی که پیش بینی می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد، تعیین شود.

اگر بعد از گروه کالایی بخواهید زیر گروه تعریف کنید، برای سهولت در کار به تب درخت رفته و علامت مثبت در انتهای عنوان گروه کالایی را کلیک کنید.

همانطور که مشاهده میکنید کد و سطح قبلی توسط سیستم وارد شده است. اگر بخواهید بعد از ایجاد گروه کالایی، زیرگروه داشته باشید، در همین صفحه فقط عنوان و شرح را وارد کرده و همچنین تعداد ارقام سطح بعد را مشخص می‌کنید.

نکته حائز اهمیت در این قسمت انتخاب تعداد ارقام می‌باشد که می بایست براساس تعداد کالاهایی که پیش بینی می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد، تعیین شود.

اگر مایل باشید که بعد از گروه کالایی، کالای نهایی را وارد کنید در این قسمت اطلاعات مربوط به کالای نهایی را وارد می‌کنیم و همچنین در قسمت‌های واحدهای اصلی و فرعی، واحد شمارش کالا را مشخص می‌کنیم. درصورتی‌که اطلاعات جزئی‌تری از کالا را در اختیار داشته باشید که مورد استفاده قرار می‌گیرد در تب تکمیلی فیلدهای مربوط به آنها را نیز پر می‌کنیم تا در زمان جستجو با استفاده از آنها سریعتر به کالای موردنطر دسترسی پیدا کنیم.

توجه داشته باشید دراین قسمت تعداد ارقام سطح بعد را به هیچ عنوان مشخص نمی‌کنیم.

در انتها بعد از وارد کردن این اطلاعات گزینه تایید را کلیک می‌نماییم.

مهم !

در صورتی‌که اطلاعات وارده مربوط به کالای نهایی می‌باشد نیاز به تعیین تعداد ارقام سطح بعد نمی‌باشد اما تعداد واحد شمارش اصلی درآن الزامی می باشد. درصورتی‌که کالای موردنظر واحد شمارش فرعی نیاز داشته باشد، از فیلد مربوط به واحد فرعی، واحدشمارش مرتبط با واحد اصلی را انتخاب می‌کنیم. توجه داشته باشید که مشخص نمودن نسبت بین کالای اصلی و فرعی الزامی می‌باشد.

مهم !

می‌توان برای کنترل کالاهای حیاتی و حساس در هنگام ایجاد کالا میزان حداقل و حداکثر برای موجودی کالای موردنظر را تعیین نمائید تا سیستم به صورت خودکار با هشداری که در قسمت داشبورد صادر می‌کند شما را از وضعیت موجودی کالای مورد نظرتان آگاه سازد.

مهم !

برای کالاهایی که هیچ‌گاه نمی‌توان برای آنها نسبت قطعی تعریف کرد مانند: میزان وزن یک عدد تخم مرغ، میزان وزن یک طاقه پارچه می‌بایست فیلد نسبت غیرقطعی را تیک‌دار کرد.

مهم !

در قسمت ابتدای صفحه بعد از فیلد کد، فیلدی به نام فیلد فرمول مشاهده می نمائید. این فیلد به منظور چگونگی نمایش کالا درقسمت فهرست فاکتورخرید و فروش و… برای مشاهده کامل جزئیات کالای ایجاد شده به منظور دسترسی راحت کاربر طراحی شده است. برای این منظور برای استفاده در فیلد مخصوص فرمول، فرمول موردنظر را تایپ می‌کنید. همانطور که در تب زرد رنگ مشاهده می‌نمائید اگر فرمول[A] را تایپ نمائید در قسمت فهرست عنوانی که برای کالاتعریف شده است لحاظ می‌شود.

مهم !

اگر دستگاه بارکدخوان داشته باشید می‌توانید در قسمت تعریف کالای نهایی، به کالای خود، کد بارکد هم اختصاص دهید. بدین منظور دستگاه بارکدخوان را قسمت بارکد کالا گرفته کد آن به صورت اتومات در فیلد مخصوص بارکد برای شما نمایش داده می‌شود. برای چاپ بارکد چنانچه به قسمت تنظیمات انبارداری دسترسی داشته باشید می‌توانید تیک مربوط به چاپ بارکد را علامت بزنید.

مهم !

اگر از سیستم ثبت دایمی موجودی کالا استفاده می‌کنیم باید کد تفصیلی کالا را نیز وارد کنیم که این عمل در روش ادواری لازم نمی‌باشد. همچنین در قسمت فهرست، با انجام کلیک راست و تیک‌دار نمودن گزینه‌های مورد نیاز ستون‌های بیشتری برای مشاهده اطلاعات را می‌توان نمایش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *