حسابداری صنعتی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی امروزه در شرکت های بزرگ نقش مهمی را در تصمیم گیری ایفا می کنند، یعنی بخشی جدایی ناپذیر از تفکر استراتژیک شرکت هستند. این افزایش اهمیت نه تنها تضمین یک شغل روشن امروزی است؛ به نظر می رسد فردا برای کسانی که می خواهند حسابداری را به صورت حرفه ای دنبال کنند، روشن تر است. دوره های ارائه شده توسط ICA پس از سال ها تحقیق طراحی شده است تا نیازهای فوری صنعت را درک کند. این دوره ها حسابداران را آماده می کنند که کاملا برای هر صنعت مرتبط هستند.

حسابداری صنعتی (حسابداری هزینه) فرایند ضبط، طبقه بندی، تجزیه و تحلیل، خلاصه کردن و تخصیص هزینه های مرتبط با یک فرایند است، گام های در حال توسعه مختلفی جهت کنترل هزینه ها وجود دارد. هدف حسابداری صنعتی، مشاوره دادن به مدیریت در مورد چگونگی بهینه سازی روشهای تجاری و فرآیندهای مبتنی بر بازدهی و قابلیت هزینه است. حسابداری هزینه اطلاعات مفصل هزینه را فراهم می کند که مدیریت نیاز به کنترل عملیات فعلی دارد و برنامه ای برای آینده دارد.

ریشه ها

همه نوع کسب و کار، چه خدمات، تولید و یا تجارت، نیاز به حسابداری صنعتی برای پیگیری فعالیت های خود را دارد. حسابداری صنعتی به مدت طولانی برای کمک به مدیران در درک هزینه های اجرای یک کسب و کار مورد استفاده قرار گرفته است. حسابداری هزینه های مدرن در طول انقلاب صنعتی رخ داده است، زمانی پیچیدگی های اجرای یک کسب و کار در مقیاس وسیع، منجر به توسعه سیستم های ضبط و ردیابی هزینه ها برای کمک به صاحبان کسب و کار و مدیران تصمیم گیری شد.

در عصر صنعتی اولیه، بیشتر هزینه های تجاری که کسب کرده بود، همان چیزی بود که حسابداران مدرن با “هزینه های متغیر” می گفتند، زیرا آنها به طور مستقیم با مقدار تولید تغییر می کردند. پول به کار، مواد خام، قدرت برای اجرای یک کارخانه و غیره صرفه جویی می شود. مدیران می توانند به سادگی کل هزینه های متغیر برای یک محصول را بپردازند و از این به عنوان یک راهنمای خشن برای پروسه های تصمیم گیری استفاده کنند.

برخلاف هزینه های گوناگون، حتی در دوره های شلوغ، بر خلاف هزینه های متغیر است؛ که با حجم کار افزایش می یابد و باقی می ماند. با گذشت زمان، این “هزینه ثابت” برای مدیران مهم تر شده است. نمونه هایی از هزینه های ثابت عبارتند از استهلاک کارخانه و تجهیزات و هزینه های ادارات مانند نگهداری، ابزار، کنترل تولید، خرید، کنترل کیفیت، ذخیره سازی و حمل و نقل، نظارت بر کارخانه و مهندسی می باشد.

در اوایل قرن نوزدهم، این هزینه ها برای اکثر شرکت ها اهمیت کمی داشتند. با این حال، با رشد راه آهن، فولاد و تولید مقیاس بزرگ، در اواخر قرن نوزدهم این هزینه ها اغلب مهم تر از هزینه متغیر یک محصول بود و تخصیص آنها به طیف وسیعی از محصولات منجر به تصمیم گیری بد شد. مدیران باید هزینه های ثابت را به منظور تصمیم گیری در مورد محصولات و قیمت گذاری درک کنند.

از آنجاییکه مدیران فقط تصمیم خود برای سازمان خود تصمیم می گیرند، نیازی نیست که اطلاعات را با اطلاعات مشابه از سازمان های دیگر مقایسه کنیم. در عوض، اطلاعات باید برای یک محیط خاص مرتبط باشد. اطلاعات حسابداری صنعتی معمولا در اطلاعات حسابداری مالی استفاده می شود، اما کارکرد اصلی آن برای استفاده از مدیران برای تسهیل تصمیم گیری استفاده می شود.

حسابداری صنعتی استاندارد

حسابداری صنعتی استاندارد با استفاده از مقادیر به نام بهره وری است که کار و مواد مورد استفاده واقعی را برای تولید خوب با آنچه که کالاهای مشابه تحت شرایط “استاندارد” مورد نیاز است، مقایسه می کند. تا زمانی که شرایط واقعی و استاندارد شبیه باشند، مشکلی بوجود می آیند. متاسفانه، روش های حسابداری هزینه های استاندارد حدود ۱۰۰ سال پیش توسعه یافت، زمانی که کار مهمترین هزینه کالاهای تولیدی بود. روش های استاندارد همچنان بر کارایی کار تأکید می کنند، هرچند که در بسیاری از موارد این منبع در حال حاضر بخش بسیار کمی از هزینه ها را تشکیل می دهد.

هزینه های تاریخی

هزینه های تاریخی هزینه هایی هستند که می توان مواد و کار را بر اساس تجربه گذشته اختصاص داد. هزینه های تاریخی طبقه بندی هزینه ها با زمان است. هزینه های تاریخی هزینه های گذشته است. هزینه های پیش بینی شده بر اساس عوامل موثر بر عناصر هزینه محاسبه می شوند. در کتاب قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، برای ثبت زمان کار، و در نهایت هزینه های تاریخی تعیین می شد.

در هزینه های مدرن ضبط هزینه های تاریخی بیشتر با اختصاص هزینه های ثابت شرکت در طی یک دوره زمانی مشخص به اقلام تولید شده در آن دوره، و ضبط نتیجه به عنوان کل هزینه تولید شد. این اجازه می داد که هزینه های کامل محصولاتی که در دوره ای که تولید می شدند به فروش نرسید در موجودی با استفاده از انواع روش های حسابداری پیچیده، که با اصول حسابداری پذیرفته شده عمومی (GAAP) سازگار بود، ثبت گردید. همچنین اساسا مدیران را قادر می سازد هزینه های ثابت را نادیده بگیرند و نتایج هر دوره را در ارتباط با “هزینه استاندارد” برای هر محصول مشخص نگاه دارند. این روش تمایل کمی برآورد هزینه واحد منجر شد، اما در صنایع تولید انبوه که یک خط تولید را تولید کردند و هزینه های ثابت نسبتا کم بود، تحریف بسیار جزئی بود.

تحلیل واریانس

بخش مهمی از حسابداری هزینه های استاندارد یک تحلیل واریانس است که اختلاف بین هزینه واقعی و هزینه های استاندارد را به اجزای مختلف (تغییر حجم، تغییر هزینه مواد، تنوع هزینه های کار، و غیره) مختل می کند، بنابراین مدیران می توانند درک کنند که چرا هزینه ها متفاوت از برنامه ریزی شده و اقدامات مناسب برای اصلاح وضعیت انجام می شود.

حسابداری صنعتی استاندارد می تواند به چندین راه برای مدیران، کارگران و شرکت ها آسیب برساند. به عنوان مثال، یک تصمیم سیاسی برای افزایش موجودی می تواند به ارزیابی عملکرد مدیران تولید آسیب برساند. افزایش موجودی نیاز به افزایش تولید دارد، بدین معنا که فرایندها باید با نرخ بالاتر کار کنند. هنگامی که در حال برطرف کردن اشتباه چیزی باشیم این روند طول می کشد و از زمان کار استاندارد بیشتر استفاده می کند.

در زمان های اقتصادی نامطلوب، شرکت ها از کارایی مشابه برای کاهش حجم، اندازه مناسب و یا کاهش نیروی کار خود استفاده می کنند. کارگران که تحت این شرایط کارشان را از دست دادند، حتی کنترل کمتری بر موجودی و هزینه های کارآیی نسبت به مدیرانشان دارند. بسیاری از حسابداران مالی و صنعتی برای سال ها تلاش می کنند که جایگزین حسابداری صنعتی استاندارد شوند. با این حال، آنها یک جانشین پیدا نکرده اند.

حسابداری صنعتی و طبقه بندی هزینه ها

حسابداری صنعتی استاندارد یک روش حسابداری هزینه های سنتی است که در دهه ۱۹۲۰ معرفی شده است. به عنوان جایگزینی برای روش حسابداری هزینه های سنتی براساس هزینه های تاریخی مورد استفاده قرار گرفت.

طبقه بندی هزینه ها

با طبیعت یا ردیابی: هزینه های مستقیم و هزینه های غیر مستقیم.

هزینه های مستقیم به طور مستقیم قابل رؤیت به جسم مصارف هستند. هزینه های مستقیم به Object Cost اختصاص داده می شوند. هزینه های غیر مستقیم به Object Cost به طور مستقیم و قابل پیگیری نیستند. هزینه های غیر مستقیم اختصاص داده شده یا به اشیاء هزینه تقسیم می شوند.

با توابع: تولید، مدیریت، فروش و توزیع، تحقیق و توسعه.

با رفتار: ثابت، متغیر، نیمه متغیر. هزینه های مربوط به رفتار آنها در رابطه با تغییر در رابطه با حجم تولید در طی دوره زمانی مشخص طبقه بندی می شوند. هزینه های ثابت با توجه به تغییرات حجم تولید در دوره زمانی مشخص ثابت می شوند. هزینه های متغییر با توجه به حجم تولید تغییر می کند. هزینه های نیمه متغیری تا حدی ثابت و تقریبا متغیر هستند.

با قابلیت کنترل: هزینه های قابل کنترل و غیر قابل کنترل. هزینه های کنترل شده هستند که می توانند توسط یک مدیریت آگاهانه کنترل و یا تحت تاثیر قرار گیرند. هزینه های غیر قابل کنترل نمی توانند توسط یک مدیریت آگاهانه تحت کنترل و تحت تاثیر قرار گیرند.

با عادی بودن: هزینه های عادی و هزینه های غیر عادی. هزینه های عادی در طول عملیات روزمره کسب و کار روزمره بوجود می آیند. هزینه های غیر عادی به علت فعالیت غیرمعمول یا رویدادی که بخشی از عملیات تجاری روزمره نیستند، بوجود می آیند. به عنوان مثال. هزینه های ناشی از سیل، شورش، حوادث و غیره

با زمان: هزینه های تاریخی و هزینه های از پیش تعیین شده، هزینه های تاریخی هزینه های گذشته است. هزینه های پیش بینی شده بر اساس عوامل موثر بر عناصر هزینه محاسبه می شوند. مثال: هزینه های استاندارد

با هزینه های تصمیم گیری: این هزینهها برای تصمیم گیری مدیریتی مورد استفاده قرار می گیرند.

این موارد عبارتند از:

 • هزینه های حاشیه ای: هزینه حاشیه ای تغییر در هزینه های کلی به دلیل تغییر در حجم خروجی توسط یک واحد است.
 • هزینه های دیفرانسیل: این هزینه، تفاوت در کل هزینه است که از انتخاب یک جایگزین به دیگری حاصل می شود.
 • هزینه فرصت: این ارزش سود است که به نفع یک روش جایگزین قربانی می شود.
 • هزینه مربوطه: هزینه مربوطه هزینه ای است که مربوط به تصمیمات مختلف مدیریت است.
 • هزینه جایگزینی: این هزینه هزینه ای است که در آن اقلام موجود یا دارایی های ثابت را می توان جایگزین کرد. به این ترتیب این هزینه جایگزین دارایی های موجود در حال حاضر یا در آینده است.
 • هزینه خاتمه دادن: این هزینه ها هزینه هایی هستند که در صورتی که عملیات خاتمه یابد و اگر عملیات ادامه یابد ناپدید خواهند شد.
 • ظرفیت هزینه: این هزینه ها معمولا هزینه های ثابت است. هزینه های شرکت برای تامین امکانات تولید، مدیریت و فروش و توزیع برای انجام وظایف مختلف می باشد.
 • هزینه خراب شده: هزینه در حال حاضر متحمل شده است.
 • دیگر هزینه ها

حسابداری صنعتی در مقابل حسابداری مالی

حسابداری صنعتی محاسبه هزینه تولید، خدمات را به شیوه ای دقیق و تسهیل کنترل هزینه و کاهش هزینه می باشد ولی حسابداری مالی، وضعیت و نتایج دوره فعلی یا حسابداری را در قالب سود و زیان، حساب و صورت حساب حسابداری محاسبه می کند. حسابداری مالی نتایج و موقعیت کسب و کار را به دولت، اعتباردهندگان، سرمایه گذاران و احزاب خارجی گزارش می دهد. حسابداری صنعتی یک سیستم گزارشگیری داخلی برای مدیریت یک سازمان برای تصمیم گیری است.

در حسابداری مالی، طبقه بندی هزینه بر اساس نوع معاملات، به عنوان مثال حقوق و دستمزد، تعمیرات، بیمه، دفاتر، مسافرت، فروشگاه ها و غیره است اما در حسابداری صنعتی، طبقه بندی براساس توابع، فعالیت ها، محصولات، فرآیند و برنامه ریزی و کنترل داخلی و نیازهای اطلاعات سازمان است.

حسابداری مالی با هدف ارائه “واقعی و عادلانه” از معاملات، سود و زیان برای یک دوره و بیانیه وضعیت مالی (صورت حساب) در یک تاریخ معین است. این هدف در راستای محاسبه دیدگاه واقعی و منصفانه از هزینه تولید یا خدمات ارائه شده توسط شرکت است. حسابداری صنعتی بر اساس تجزیه و تحلیل است و می تواند ارزیابی هدفمند و ذهنی هزینه های مربوط به یک نتیجه استاندارد را ترکیب کند.

انواع حسابداری صنعتی:

 • حسابداری صنعتی استاندارد
 • هزینه یابی مبتنی بر فعالیت
 • حسابداری مصرف منابع
 • حسابداری عملکرد
 • هزینه چرخه زندگی
 • حسابداری زیست محیطی
 • هزینه هدف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *