اسناد مالی دریافتنی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

اسناد مالی دریافتنی

چنانچه چکی از مشتریان و هر شخصی که بدهی به ما داشته باشد، دریافت گردد برای ثبت آن در سیستم کلیک، از اسناد مالی دریافتنی استفاده می‌کنیم. چنانچه چکی را در فاکتور فروش ثبت کرده باشیم را هم در این قسمت می‌توان مشاهده نمود.

به قسمت عملیات منوی خزانه‌داری رفته و اسناد مالی دریافتنی را انتخاب کرده و با صفحه زیر رو به‌رو می شویم:

اسناد مالی دریافتنی

همانند سایر قسمت‌ها ابتدا در قسمت فهرست، لیستی از چک‌هایی که در سیستم ثبت شده‌اند را مشاهده می‌کنید. باتوجه به اینکه در تب «همه» قرار دارید و تمامی چک‌هایی که در تب‌های متفاوتی منتقل شده‌اند، را در این تب می‌توان مشاهده نمود. در فهرست اسناد مالی دریافتنی این قابلیت وجود دارد که چک‌ها را بر اساس وضعیت فیلتر نموده و گزارش مستقل ببینیم. در این قسمت تمامی اعمالی که روی چک دریافتنی می‌توان انجام داد، تعبیه شده است که برای این کار ابتدا باید به تب نزد صندوق برویم.

تمامی حالاتی که بر روی یک چک دریافتی ممکن است اتفاق بیافتد در منوی عملیات (آخرین ستون) تعبیه شده است، این حالات عبارتند از: وصول نقدی چک(وصول در صندوق)، واگذاری چک به حساب بانک، وصول چک واگذار شده، برگشت چک واگذار شده، خرج چک، برگشت چک خرج شده و استرداد چک به صاحب آن.

بر روی سند دریافت جدید را کلیک کرده و صفحه زیر باز می‌شود:

در این قسمت کلیه اطلاعات مورد نیاز برای ثبت چک دریافتنی وجود دارد که عبارتند از شماره چک، تاریخ سررسید، نام بانک و شعبه، شماره حساب و ….پس از تکمیل تمامی سلول‌های پنجره چک دریافتی با زدن دکمه تایید چک به لیست اسناد دریافتنی اضافه می‌گردد.

بعد از تایید چک مورد نظر به تب همه منتقل می‌شوید. اگر بخواهید چک را به صورت نقدی وصول نمائید و وصولی چک را بزنید به تب نزد صندوق رفته و از ستون عملیات آن، گزینه وصول در صندوق را زده که در صفحه جدیدی که برایتان باز می‌شود، تاریخی که وصولی صورت گرفته و صندوق مورد نظر را انتخاب می‌کنید. بعد از وصولی چک، چک از تب نزد صندوق به تب وصول در صندوق منتقل می‌شود.. اگر بخواهید در حساب بانکی بگذارید، باید درتب نزد صندوق، چک مورد نظر، گزینه واگذار به بانک را بزنیم. در این قسمت تاریخ واگذار به بانک و حساب بانک مورد نظر را انتخاب می‌کنیم. بعد از تایید، چک به تب واگذار به بانک منتقل می‌شود. در موعد سررسیدچک، به تب واگذار به بانک مراجعه کرده و در ستون عملیات این قسمت اگر چک وصول شده باشد علامت پاسی را زده و تاریخ پاس شدن را وارد کرده و تایید می‌کنیم. با پاس شدن چک، از تب واگذار به بانک به تب پاس شده منتقل می‌شود. چنانچه بخواهید ویرایشی انجام دهید باید یک مرحله به وضعیت قبل برگردید. مثلا تاریخ واگذاری را اشتباه وارد کردید و الان سند در وضعیت پاس شده می باشد، ابتدا باید از تب پاس شده در ستون عملیات، دکمه بازگشت به وضعیت قبلی را کلیک کنیم و به تب واگذار به بانک منتقل می‌شویم. در این قسمت هم دکمه بازگشت به وضعیت قبل را می‌زنیم تا به وضعیت نزد صندوق برسیم .سپس عملیات را با تاریخ جدید و یا ویرایش مورد نظر به همان منوالی که گفته شد، ادامه می‌دهیم. برای سایر موارد هم  با استفاده از دکمه های متفاوتی که در ستون عملیات هر چک وجود دارد، به همین شیوه عمل می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *