هوش مالی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

هوش مالی

هوش مالی یک نوع هوش تجاری است که از دانش و مهارت های به دست آمده از درک مفاهیم مالی و حسابداری در دنیای تجارت تشکیل شده است. اگر چه یک اصطلاح نسبتا جدید است، اطلاعات مالی در تحقیقات توسعه سازمانی ریشه دارد، و بیشتر در زمینه مشارکت کارکنان تاثیر گذار است. هوش مالی به عنوان بهترین شیوه و شایستگی اصلی در بسیاری از سازمان ها منجر به بهبود نتایج مالی، افزایش روحیه کارکنان و کاهش گردش کارکنان شده است. بسیاری از سازمانها شامل برنامه های اطلاعات مالی در برنامه درسی خود برای توسعه رهبری هستند. هوش مالی یک مهارت ذاتی نیست بلکه یک مجموعه آموخته مهارت است که می تواند در همه سطوح توسعه یابد.

بهترین تعریف هوش مالی را آقای رابرت کیوساکی، ارایه کرده اند. ایشان می گویند: هوش مالی ( هوش مالی به انگلیسی : Financial-Intelligence ) یا هوش اقتصادی یا به زبان خودمان شم اقتصادی، عبارت است از مجموعه تشخیص، تصمیم و اقداماتی که یک فرد در جهت مدیریت مالی زندگی خود و کسب و کارش بکار می گیرد. کیفیت شرایط مالی امروز شما بستگی مستقیم به کیفیت رشد و پرورش هوش مالی شما از کودکی تا کنون دارد. جالب است بدانید هوش مالی کودک، کپی هوش مالی والدین و نزدیکان است. بعد ها هوش مالی و سرمایه گذاری فرد در واکنش به تجربیات پیش رو دست خوش تغییر و تحول مثبت و یا منفی میشود که نهایتا در بزرگسالی شکل و فرم شخصی و خاصی به خود می گیرد. یعنی هرکدام از ما در هر سنی شخصیت مشخص مالی در خود داریم و بر اساس نظام باورهای مالی خود عمل می کنیم.

چهار زمینه درک که اطلاعات مالی را تشکیل می دهند

درک پایه هوش مالی نیاز به درک مبانی اندازه گیری های مالی از جمله بیانیه سود، ترازنامه و گزارش جریان نقدی دارد. همچنین نیاز به دانستن تفاوت بین پول نقد و سود و به همین دلیل است که ترازنامه متعادل می شود.

درک هنر مالی و هنر حسابداری با توجه به اینکه حسابداری یک علم است. دو رشته باید سعی کنند کمیتی را که نمی توان همیشه محاسبه کرد، تعیین کند و بنابراین باید بر اساس قوانین، برآوردها و مفروضات تکیه کند. اطلاعات مالی تضمین می کند که مردم قادر به شناسایی جنبه های مالی متمایل به اعداد هستند و می دانند که چگونه با استفاده از آنها می تواند نتیجه های مختلفی را به دست آورند.

درک تجزیه و تحلیل هوش مالی شامل توانایی تجزیه و تحلیل اعداد در عمق بیشتری است. این شامل توانایی محاسبه سودآوری، اهرم، نسبت نقدینگی و بهره وری و درک معنای نتایج است. انجام تجزیه و تحلیل ROI و تفسیر نتایج نیز بخشی از اطلاعات مالی است.

درک تصویر بزرگ هوش مالی همچنین به معنای توانایی درک نتایج مالی کسب و کار در این زمینه است، یعنی در چارچوب تصویر بزرگ. عواملی مانند اقتصاد، محیط رقابتی، مقررات و تغییرات نیازها و انتظارات مشتری و همچنین فن آوری های جدید، بر چگونگی تفسیر اعداد تأثیر می گذارند.

اطلاعات مالی در سازمان

بسیاری از شرکت ها هوش مالی را یک شایستگی اصلی یا بهترین تجربه می دانند. سطح هوشی، برای افزایش هوش مالی در سازمان ها بسیار مهم است. روش های مختلفی برای افزایش هوش مالی در سازمان ها از جمله آموزش در کلاس، آموزش وبینار و شبیه سازی کسب و کار وجود دارد. شرکت های آموزشی از جمله موسسه سوادآموزی کسب و کار، یادگیری پارادایم و توسعه محل کار، نیز از این تلاش ها حمایت کرده اند.

طرفداران اطلاعات مالی در سازمان ها بر این باورند که اگر کارکنان، مدیران و رهبران اطلاعات مالی و موفقیت مالی را اندازه گیری کنند، تصمیم گیری می کنند و بر اساس درک تاثیر مالی این تصمیمات، بر اساس تصمیم گیری عمل می کنند. برای مثال، اگر همه اهداف مالی شرکت را می دانند و می دانند که چگونه تصمیم گیری می کنند کهاهداف مالی را پشتیبانی کنند، این شرکت بیشتر از لحاظ مالی موفق خواهد بود.

راههای تقویت هوش مالی

در این بخش مهارت هایی را برای افزایش هوش مالی به شما معرفی می کنیم. امیدواریم از مطالعه این بخش بهره کافی را ببرید.

تمرکز روی هدف اصلی

یکی از مهارت های هوش مالی تمرکز روی هدف اصلی است. اجازه ندهید موارد مزاحم وارد ذهنتان شوند و انرژی و وقت شما را بگیرند. اگر می خواهید پول خوبی بدست آورید فقط بر روی هدفتان و وسایل لازم برای رسیدن به آن متمرکز باشید.

جسارت داشتن

جسور بودن یکی دیگر از مهارت های تقویت هوش مالی است. این ذهن شماست که محدودتان می کند، با محدودیت ها و ترس ها مقابله کنید و با آنها بجنگید. اجازه ندهید آنها جزو موانع موفقیت شما باشند.

تمرد و چشم پوشی ممنوع

اگر کارهایی را که دوست ندارید از آنها چشم پوشی کرده و انجام ندهید ممکنست کم کم کارتان را از دست بدهید. کار شما، منبع مالی و درواقع پول شما است. وقتی شما به پول یا مسائل مالی خود بیش تر توجه کنید، می‌توانید تغییر را ببینید. پس وظایف و کارهایتان را به نحو احسنت انجام دهید.

به خودتان آموزش دهید

شما می‌توانید یک مشاور موثق استخدام کنید تا در تصمیمات و انتخاب‌های مالی کمک‌تان کند. فهمیدن چگونگی تغییر راه‌های رفتاری شما با پول‌تان مهم است. این نکته را بیاموزید که چگونه با پول‌تان رفتار کنید و چه تصمیماتی بگیرید تا وضع مالی‌تان بهتر شود. فقط رفتاری را از خود بروز دهید که به نفع شماست.

شغل مورد علاقه

اگر از شغل تان متنفرید بدون ترس و معطلی از آن شغل دست بکشید. انرژی و وقت تان را صرف شغلی که به آن علاقه ندارید نکنید. علاقه به شغلی که در آن مشغول هستید به رشد شما کمک کرده و باعث افزایش مهارت هوش مالی در شما خواهد شد.

خلاق و خیال پرداز

خلاقیت یکی از مهارت های مهم برای پیشرفت در هر کاری است. اگر اگر شغلی را که دوست دارید انجام می دهید و شما را به چالش می کشد، پس شما برای درآمد بیشتر در آن مجبور به تلاش و بهتر شدن و رقابت هستیدو این موضوع موجب خلاقیت شما خواهد شد. مشاغلی که ثابت هستند و اجازه خلاقیت و خیال پردازی به شما نمی دهند، جای زیادی برای پیشرفت ندارند.

 تغییر تفکر

برای افزایش هوش مالی و کامیابی مالی، طرز تفکرتان را تغییر دهید. به جای این‌که فکر کنید زندگی بدون خریدن فلان چیز برای‌تان پوچ است، بیشتر درباره‌ ثروت ساختن و پولدار شدن بیندیشید. وقتی روی خرج کردن تمرکز کنید، هوش مالی‌تان پایین می آید. ولی وقتیکه به این فکر می کنید چگونه می‌توانید پول بیشتری بسازید، هوش مالی‌ تان افزایش می‌یابد.

مدیریت و برنامه یزی زمان

مدیریت و برنامه ریزی زمان و استفاده صحیح از وقت در افزایش هوش مالی تاثیر گذار است. برای این‌که رابطه‌تان با پول بهتر باشد نیاز دارید کارهای بهتری با پول انجام دهید. همچنین سعی کنید خرج روزانه‌تان را شدیدا کنترل کنید تا بدهکار نباشید. به جای اینکه نگران این باشید آیا می‌توانید از پس خواسته‌هایتان برآیید، هر ماه زمانی را به این اختصاص دهید که برنامه‌ای را برای امور مالی‌تان بنویسید.

تقسیم بندی هوش مالی

رابرت کیوساکی هوش مالی را به ۵ دسته تقسیم می کند که در این بخش از مجله پزشکی آسان طب به آنها اشاره می کنیم:

 کسب درآمد بیشتر

از این حیث تقسیم بندی کسانیکه مقدار پولی که بدست می آورند بیشتر است، هوش مالی بالاتری دارند. اگر در آمد سالانه شما ۳۰ میلیون تومان باشد، هوش مالی شما نسبت به فردی که در سال ۱۰ میلیون تومن درآمد دارد، بالاتر است.

حفظ پول

کسانیکه قدرت حفظ پول بیشتری دارند نسبت به بقیه هوش مالی بالاتری دارند. زمانی که درآمدی را کسب کردید، باید آن را حفظ کنید. حفاظت پول مخصوصاً در مقابل مالیات دومین جنبه هوش مالی می باشد.

بودجه بندی پول

کیوساکی می نویسد: ” توانایی داشتن زندگی خوب و در عین حال سرمایه گذاری بدون توجه به اینکه چقدر درآمد کسب می کنید، نیاز به سطح بالایی از هوش مالی دارد.” این حوزه از هوش مالی براساس مقدار پولی که پس از پرداخت هزینه ها برای شما باقی می ماند، اندازه گیری می شود.

اهرم سازی برای پول

طبق اطلاعات بدست آمده اهرم سازی برای پول براساس بازده سرمایه گذاری اندازه گیری می شود. ” چگونه مازاد پول خود را به کسب ثروت بیشتر اختصاص داده اید؟ ”

بهبود اطلاعات مالی

اطلاعات مالی فقط به معنی دانش مفاهیم مالی نیست، بلکه شامل اطلاعات دقیق و جزئی از سرمایه گذاری های شما نیز می شود.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از آسان طب درباره ترفندهای افزایش هوش مالی تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *