اهداف حسابداری مالی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

اهداف حسابداری مالی

اهداف حسابداری مالی و گزارش گیری مالی اغلب به عنوان مترادف استفاده می شود. حسابداران مالی گزارش های مالی را براساس استانداردهای حسابداری در یک حوزه خاص ارائه می دهند. این استانداردها ممکن است اساسا حسابداری پذیرفته شده حسابداری در یک کشور مربوطه باشد که معمولا توسط یک تنظیم کننده ملی یا استاندارد بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) که توسط هیئت استانداردهای حسابداری بین المللی (IASB) صادر می شود.

۱. طبق استانداردهای بین المللی مالی، هدف از گزارش گیری مالی عبارت است از:

برای ارائه اطلاعات مالی در مورد نهادهای گزارش دهنده که برای سرمایه گذاران موجود و بالقوه، وام دهندگان و سایر طلبکاران در تصمیم گیری در مورد ارائه منابع به سازمان مفید است.

۲. با توجه به انجمن حسابداری اروپا:

نگهداری سرمایه یک هدف رقابتی گزارش گیری مالی است.

حسابدار ممکن است گزارش های اضافی برای اهداف خاص مانند تعیین سود در فروش یک محصول یا درآمد حاصل از یک منطقه فروش خاص ایجاد کند. این معمولا به عنوان گزارش های مدیریتی در نظر گرفته می شود، نه گزارش های مالی صادر شده به بیگانگان.

بنابراین، هدف از مراکز حسابداری در جمع آوری و پس از گزارش از اطلاعات مالی.

تهیه بیانیه عملکرد (بیانیه سود و زیان) و بیانیه موقعیت (ترازنامه)

هدف از حسابداری مالی

هدف از حسابداری جمع آوری و گزارش اطلاعات مالی در مورد عملکرد، وضعیت مالی و جریان نقدی یک کسب و کار است. سپس این اطلاعات برای دستیابی به تصمیمات در مورد نحوه مدیریت کسب و کار یا سرمایه گذاری در آن و یا قرض دادن پول به آن استفاده می شود. این اطلاعات در سوابق حسابداری با معاملات حسابداری انباشته شده است، که از طریق چنین معاملات تجاری استاندارد شده به صورت صورتحساب مشتری یا فاکتورهای تامین کننده ثبت می شود یا از طریق تراکنش های تخصصی تر که به عنوان entries journal شناخته می شوند ثبت می شود.

اهداف حسابداری

برای ارائه اطلاعات در مورد فعالیت های تجاری به صاحبان، سهامداران و یا سرمایه گذاران و طلبکاران آنها را تسهیل به تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری و وام دادن می کنیم.

طبقه بندی های مختلف حسابداری به طور مؤثر مدیریت منابع مادی موجود می باشد.

حسابداری مالی تهیه صورتهای مالی است که می تواند توسط عمومی و ذینفعان مربوطه با استفاده از حسابداری هزینه تاریخی (HCA) یا حسابداری قدرت خرید پایدار (CPPA) مورد استفاده قرار گیرد. هنگام تهیه صورتهای مالی، آنها باید به موارد زیر عمل کنند:

ارتباط: تصمیمات حسابداری مالی خاص است. اطلاعات حسابداری باید بر تصمیمات تاثیر بگذارد. مگر اینکه این مشخصه وجود داشته باشد، هیچ اشکالی در مشخصه های اظهارات مالی وجود ندارد.

اهمیت: اطلاعات مهم است، اگر درست یا نادرست بودن اطلاعات می تواند بر تصمیم های اقتصادی کاربران بر اساس صورتهای مالی تاثیر بگذارد.

قابلیت اطمینان: حسابداری باید از خطا یا تعصب قابل ملاحظه ای برخوردار باشد. اغلب اطلاعات بسیار مرتبط با آن بسیار قابل اعتماد نیستند و بالعکس.

قابل درک بودن: گزارش حسابداری باید به وضوح بیان شود و باید توسط کسانی که اطلاعات مربوطه را درک می کنند، باید درک شود.

مقایسه پذیری: گزارش های مالی از دوره های مختلف باید با یکدیگر مقایسه شود تا نتیجه های معنی داری در مورد روندهای عملکرد مالی و وضعیت مالی شرکت در طول زمان حاصل شود. با استفاده از همان سیاست های حسابداری در طول زمان می توان با مقایسه مقایسه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *