انبارها

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

انبارها

انبار گردانی و مدیریت انبار ، بخش حساس همه مراکز تجاری و تولیدی است. مدیریت فرایندهای انبارداری و کسب اطلاعات دقیق و به هنگام از وضعیت موجودی‌های سازمان، از نیازهای اولیه و مهم مدیران است تا بتوانند بر اساس آن برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری مناسبی درخصوص کنترل هزینه‌های نگهداری موجودی، سفارش‌گذاری و تامین به موقع کالا و پیشگیری از کمبود موجودی آن انجام دهند.

عملیات انبارداری و حسابداری انبار شامل فعالیت‌های مهمی نظیر مدیریت انبار، جانمایی کالا، مدیریت موجودی، ثبت ورود و خروج کالا، قیمت‌گذاری و حسابداری مواد و کالا، مدیریت درخواست‌ها و سفارش‌گذاری، انبارگردانی و غیره است. به دلیل پیچیدگی، تنوع، اهمیت و حجم بالای فرآیندهای انبارداری و همچنین اهمیت بالای موجودی کالا، این فعالیت‌ها جزء نیازهای اساسی بسیاری از شرکت‌های تولیدی و تجاری است.

برای دسترسی و  ایجادکالاها و انبار جدید از منوی انبارداری استفاده می‌کنیم. منوی انبارداری را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

انبار

از قسمت سرفصل اطلاعات شاخه انبارها را انتخاب می‌کنیم .صفحه بازشده برای شما بدین صورت می‌باشد:

برای شروع کار با سیستم‌انبار ابتدا نیاز به تعریف انبار‌های لازم با توجه به نوع فعالیت شرکت(بازرگانی، تولیدی و ….) در شرکت داریم.

برای تعریف انبار‌ها به این منو آمده و دکمه‌ی +انبار جدید را می‌زنیم تا پنجره‌ای به شکل زیر بازگردد :

همانطور که ملاحظه می‌کنید کد انبار توسط خود سیستم به صورت اتوماتیک داده می‌شود و غیر قابل تغییر است.
عنوان انبار،توسط کاربر پر می‌شود. که همان نام انبار می‌باشد.

چنانچه یک انبار از قبل تعریف شده باشد و هم اکنون دیگر نیازی به استفاده از آن نداریم می‌توانیم تیک غیرفعال را برای آن بگذاریم.

جنس کالایی که در این انبار نگهداری می‌کنیم را در فیلد جنس کالا انتخاب می‌کنیم که کالایی که در انبار قرار می دهیم فاسدشدنی است یاخیر.

روش ارزیابی موجودی کالا می‌تواند فایفو یا میانگین باشد که کاربر تنها یکبار و در همان ابتدای تعریف انبار می تواند آن را مشخص کند و پس از آن به هیچ عنوان قابل تغییر نمی‌باشد.

روش فیفو یا همان روش “اولین صادره از اولین وارده” معمولا زمانی استفاده می‌شود که کالا فاسد شدنی است، از مد افتادگی شدید دارد و … . در این روش ابتدا کالایی به فروش می‌رسد که زودتر از همه وارد انبار شده است.

در روش میانگین معمولا زمانی استفاده می‌شود که کالاها دچار فساد یا از مد افتادگی نمی‌شوند. در این روش مبلغ مورد استفاده در هنگام گردش کالاها میانگینی است از قیمت‌های خرید آن کالا. این روش متداول‌تر از سایر روش‌ها می‌باشد.

البته روش لایفو هم برای ارزش گذاری موجودی کالای پایان دوره وجود دارد که شرعاَ در ایران جایز نیست از این روش استفاده شود. نوع انبار را نیز کاربر می‌تواند بر اساس نوع کالا ها و وضعیت فیزیکی آنها مشخص نماید. بدین صورت که کالایی که در انبار نگهداری می‌شود به عنوان محصول، مواداولیه، در جریان ساخت، ضایعات، کالای امانی، لوازم مصرفی و لوازم یدکی می‌باشد و حتما در انتها امکان دسترسی گروه‌های کاربری کاربرانی که از انبار استفاده می‌کنند را تیک زده و همچنین در تب بعدی گروه‌های کالایی که در انبارمورد نظر می‌توانند باشند را تیک زده و در نهایت با تایید نمودن، انبار موردنظر ایجاد می‌شود. در تصویر زیر دسترسی گروه کالایی را مشاهده می‌نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *