مقایسه نرم افزار حسابداری آنلاین کلیک با نرم افزار حسابداری هلو

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

مقایسه نرم افزار حسابداری آنلاین کلیک با نرم افزار حسابداری هلو

مقدمه

نرم‌افزارهای حسابداری یکی از ابزارهای مهم این روزهای کسب و کار ایران است. به نحوی که می‌تواند در شرایط سخت اقتصادی کارآفرینان و صاحبان کسب و کارها نقشی تعیین کننده داشته باشد. نرم‌افزار حسابداری می‌تواند با کنترل دقیق حساب‌ها و موجودی‌ها و انبارها و ارائه گزارشات لحظه‌ای و بی‌نقص به مدیران، آن‌ها را در اتخاذ تصمیمات مدیریتی با دست بالا و بکر، کمک شایانی کنند. لذا در این مقاله به بررسی ویژگی‌های دو نرم‌افزار حسابداری معروف و پرکاربرد «کلیک» و «هلو» می‌پردازیم.

آنلاین و تحت‌وب بودن

نرم‌افزارهای آنلاین و ابری(cloud) یا به عبارتی تحت‌وب، نسل جدیدی از نرم‌افزارهای حسابداری هستند که مدت کوتاهی است وارد بازار شده‌اند. ایده اصلی این نرم‌افزارها در حقیقت مبتنی بر ارائه نرم‌افزار بر روی بستر شبکه علی‌الخصوص شبکه اینترنت است. کاربر برای دسترسی به نرم‌افزار حسابداری خود می‌بایست از طریق یک مرورگر به سرور اصلی متصل شود. راه‌اندازی این نوع نرم‌افزارها هیچ‌گونه نصب و یا اینستالیشن (installation) خاصی را ندارد و کافی است کامپیوتر و یا وسیله‌ای که از طریق آن می‌خواهیم نرم‌افزار را اجرا کنیم مرورگر داشته باشد و به سرور سرویس‌دهنده نرم‌افزار بتواند متصل شود(سرور می‌تواند به صورت محلی(local) باشد و یا در فضای اینترنت(cloud)). در بررسی به این نتیجه می‌رسیم که تنها نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک آنلاین و تحت‌وب می‌باشد و نرم‌افزار حسابداری هلو تنها نسخه‌های ویندوز ارائه می‌کند. سیاست فروش نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک، امکان استفاده از این نرم‌افزار هم به صورت آنلاین و تحت‌وب که همان حسابداری ابری است میسر است و هم به صورت سرور محلی(local) یا همان نسخه‌ی در اختیار مشتری. در نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک می‌توانید از نسخه‌های ابری استفاده نمایید که دارای مدت زمان محدود هستند و یا یک نسخه استاندارد را به صورت مادام‌العمر(لایسنس) خریداری نمایید. در حالت اول می‌بایست شارژ ماهیانه یا سالیانه نرم‌افزار پرداخت شده باشد تا امکان استفاده آن برای شما مهیا باشد و در حالت دوم نیاز به شارژ نبوده و با یکبار پرداخت می‌توانید از خدمات نرم‌افزار استفاده کنید. در هلو فقط فروش به صورت نسخه‌های نصبی بر روی ویندوز امکان‌پذیر است و این می‌تواند مورد پسند همگان واقع نشود.

شعبه‌پذیری و مدیریت همزمان شعب

 یکی دیگر از ویژگی‌ها امکان مدیریت شعبه‌های مختلف یک کسب و کار است. شعبه به این معنا است که مثلا مشتری فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی دارد. اما این فروشگاهش در چندین نقطه مختلف یک شهر یا حتی در شهرها و حتی کشورهای مختلف شعبه دارد. در این شعبه‌ها کالاها یکسان هستند. هر شعبه انبار و صندوق و حتی حساب بانکی خود را می‌تواند داشته باشد. حتی مشتریان شعبه‌ها می‌توانند یکسان باشند یا نباشند. با خرید یک نسخه از نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک و به شرط اینکه نسخه خریداری شده امکان تعریف شعبه‌ها را داشته باشد، با یک بار هزینه خرید نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک می‌توانید شعبه‌های مختلف کسب و کارتان را مدیریت کنید. کالاها بین این شعبه‌ها می‌توانند یکسان باشند یا نباشند. این موضوع برای مشتری‌ها، لیست‌های قیمت خرید و فروش و حساب‌های تفضیلی و معین حسابداری هم صادق است. علاوه بر این ویژگی می‌توانید چندیدن کسب و کار مختلف(کسب و کار با فیلدکاری متفاوت و نه شعبه‌ای از کسب و کار اولیه) را هم با نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک راه‌اندازی نمایید. در نرم‌افزار حسابداری هلو و با توجه به سیاست فروش، تنها می‌توانید کسب و کارهای مختلف را با یک نسخه نرم‌افزار مدیریت کنید. امکان اشتراک کالا و مشتریان و یا حساب‌های معین و تفضیلی بین کسب و کارهای مختلف وجود ندارد.

امکان اتصال به فروشگاه اینترنتی

 یکی از مهمترین دستاوردهای کار با نرم‌افزارهای حسابداری آنلاین، اتصال آن‌ها به فروشگاه اینترنتی است. به این صورت که لیست کالاها، مشتریان، فاکتورها و سفارشات بین فروشگاه اینترنتی و نرم‌افزار حسابداری مشترک باشند و موجودی کالاها و انبارها و حساب‌های بانکی به صورت لحظه‌ای بین فروشگاه اینترنتی و نرم‌افزار حسابداری منعکس شوند. نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک ماژولی(زیرسیستم) به صورت خاص برای این موضوع طراحی کرده است و با تنظیماتی بسیار ساده فروشگاه اینترنتی ووکامرس و پرستاشاپ را به راحتی متصل می‌کند. البته وب‌سرویس (API) برای ارتباط با هر نرم‌افزار دیگری طراحی شده است. مثلا ممکن است مشتری نرم‌افزار خاصی را بخواهد با نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک متصل کند، این کار به راحتی با کمک API امکان‌پذیر است. نرم‌افزار حسابداری هلو امکان برقراری به سایر نرم‌افزارها از طریق API نیز وجود ندارد به طور دقیق‌تر نرم‌افزارهای ویندوزی قابلیت تولید وب‌سرویس ندارند.

اپلیکیشن موبایلی

نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک نسخه‌ای جهت استفاده با تبلت‌ها و گوشی‌های اندرویدی طراحی کرده است. این اپلیکیشن قابلیت فروش کالاها با استفاده از بارکدخوان را دارد. گزارشات فروش متعدد، برگشت از فروش کالا، پیش فاکتور فروش کالا و کلیه امور مربوط به مدیریت فروش و ویزیتورها را میسر کرده است. نرم‌افزار حسابداری هلو نیز اپلیکیشن مدیریت نرم‌افزارش را طراحی کرده و بیشتر به صورت نرم‌افزار حسابداری شخصی است تا اتصال به نرم‌افزار اولیه.

پشتیبانی نرم‌افزار

ارزش واقعی هر نرم‌افزار بعد از لیست امکانات و پوشش کامل کسب و کار، پشتیبانی قدرتمند و ۷ روز هفته‌ای و ۲۴ ساعته آن است. هر دو نرم‌افزار ذکر شده این قابلیت را دارند. قدرت این پشتیبانی و کیفیت آن بیشتر از آن‌که با توصیفات چند خطی قابل بیان باشد، نیاز به تایید مشتریان آن‌ها دارد.

امکان توسعه و شخصی‌سازی

نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک یکی از افتخارات آن توسعه مشتری محور نرم‌افزار است. ویژگی‌های انحصاری هر مشتری در مدیریت کسب و کارش، نیازی برای توسعه اختصاصی نرم‌افزار و شخصی سازی آن است که مجموعه کلیک در کمال اشتیاق و با نظر مشتری اقدام به شخصی سازی می‌کند. البته این مدل شخصی‌سازی‌ها نباید زیرساخت‌های برنامه را دچار تغییر کند و فقط شامل افزایش امکانات کاربردی بیشتر باشد. نرم‌افزار حسابداری هلو تنها نسخه‌ی موجود را به فروش می‌رساند و امکان شخصی‌سازی را فعلا در دستور کار خود ندارد و با نظر طراحان فنی اقدام به انتشار نسخه‌های مختلف می‌کند.

امکانات و پوشش کسب و کار

نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک دارای زیرسیتم‌های حسابداری، انبارداری، خرید، فروش، خزانه‌داری، حقوق و دستمزد، مدیریت ارتباط با مشتری، مدیریت فروشگاه اینترنتی و کارتابل(گردش کار) می‌باشد و از این منظر بخش اعظم هر مدل کسب و کاری را پوشش می‌دهد. ویژگی‌هایی از نرم‌افزار هستند که تنها و تنها در نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک قابل دسترسی است. به عنوان نمونه امکان تهاتر فاکتورهای خرید و فروش یک مشتری، شناور بودن تفضیلی‌ها در حسابداری، ماژول ارزی و …. اما در نرم‌افزار حسابداری هلو، بخشی از هر کدام از این زیر سیستم‌ها ارائه شده است و برخی دیگر مانند کارتابل(گردش کار) اصلا کاری برای آن انجام نشده است.

امنیت اطلاعات

در نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک از چندین روش برای حفاظت از اطلاعات مشتری استفاده شده است. اولین روش مدیریت ورود و خروج مشتری با تصویر کپچا(cptcha)که این مانع حمله ربات‌ها می‌شود. مرحله دوم استفاده از توکن(token) یا همان رمز یکبار مصرف است که از ویژگی‌های انحصاری نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک است و تقریبا می‌توان گفت هیچ نرم‌افزاری در ایران این ویژگی را ندارد. این ویژگی باعث می‌شود که هر کاربر در هر بار ورود به نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک با استفاده از یک اپلیکیشن اندرویدی و با تنظیم سریال گوشی موبایلش در هنگام تعریف کاربر رمز ورود ۳ دقیقه‌ای دریافت می‌کند. این امر باعث می‌شود که علاوه بر رمز متداول کاربر و کد تصویر رمز ورود لحظه‌ای هم برایش ارسال می‌شود. و مرحله دیگری از امنیت استفاده از کدگذاری MD5 در ذخیره و بازیابی اطلاعات در بانک اطلاعاتی است. البته دو مورد اول در نرم‌افزار حسابداری هلو وجود ندارد و مورد سوم نیز نیاز به بررسی بانک اطلاعاتی دارد. البته نرم‌افزارهای ویندوزی بیشتر با کمک قفل سخت‌افزاری امنیت را تامین می‌کنند.

قیمت نرم‌افزار

از آنجا که امکانات و دستاوردهای نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک چنان‌که ذکر شد بیشتر و جامع‌تر است، لذا قیمت نسخه‌های ابری(اکانت ماهیانه) و نیز نسخه‌های مادام‌العمر آن بیشتر از نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک است، اما پرواضح است که امکانات بیشتر هزینه‌ی بیشتری را نیز لازم دارد.

نتیجه‌گیری

موارد ذکر شده برخی از پارامترهای مورد ارزیابی هر نرم‌افزاری محسوب می‌شود، لیکن تصمیم‌گیری در نهایت با مشتری است. اما برای کسب اطلااعات بیشتر و راهنمایی و مشاوره در خصوص امکانات و یا مشاهده دمو نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک می‌توانید با شماره تلفن ۷۴ ۲۷۴ ۲۸۷۴ ۰۲۱ تماس گرفته و یا به وب‌سایت شرکت فناوری اطلاعات کلیک به آدرس www.clickmis.net مراجعه نمایید. وب‌سایت شرکت هلو نیز www.holoo.co.ir بوده که امکانات نرم‌افزار حسابداری محک را به خوبی توضیح می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question