مقایسه نرم افزار حسابداری آنلاین کلیک با نرم افزار حسابداری حسابفا

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

مقایسه نرم افزار حسابداری آنلاین کلیک با نرم افزار حسابداری حسابفا

مقدمه

نرم‌افزارهای حسابداری یکی از ابزارهای مهم این روزهای کسب و کار ایران است. به نحوی که می‌تواند در شرایط سخت اقتصادی کارآفرینان و صاحبان کسب و کارها نقشی تعیین کننده داشته باشد. نرم‌افزار حسابداری می‌تواند با کنترل دقیق حساب‌ها و موجودی‌ها و انبارها و ارائه گزارشات لحظه‌ای و بی‌نقص به مدیران، آن‌ها را در اتخاذ تصمیمات مدیریتی با دست بالا و بکر، کمک شایانی کنند.

در این مقاله به بررسی ویژگی‌های دو نرم‌افزار حسابداری معروف و پرکاربرد «کلیک» و «حسابفا» می‌پردازیم.

آنلاین و تحت‌وب بودن

نرم‌افزارهای آنلاین و ابری(cloud) یا به عبارتی تحت‌وب، نسل جدیدی از نرم‌افزارهای حسابداری هستند که مدت کوتاهی است وارد بازار شده‌اند. ایده اصلی این نرم‌افزارها در حقیقت مبتنی بر ارائه نرم‌افزار بر روی بستر شبکه علی‌الخصوص شبکه اینترنت است. کاربر برای دسترسی به نرم‌افزار حسابداری خود می‌بایست از طریق یک مرورگر به سرور اصلی متصل شود. راه‌اندازی این نوع نرم‌افزارها هیچ‌گونه نصب و یا اینستالیشن (installation) خاصی را ندارد و کافی است کامپیوتر و یا وسیله‌ای که از طریق آن می‌خواهیم نرم‌افزار را اجرا کنیم مرورگر داشته باشد و به سرور سرویس‌دهنده نرم‌افزار بتواند متصل شود(سرور می‌تواند به صورت محلی(local) باشد و یا در فضای اینترنت(cloud)). در بررسی به این نتیجه می‌رسیم که هر دو نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک و حسابفا هر دو آنلاین و تحت‌وب می‌باشند با این تفاوت که با توجه به سیاست فروش نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک، امکان استفاده از این نرم‌افزار هم به صورت آنلاین و تحت‌وب که همان حسابداری ابری است میسر است و هم به صورت سرور محلی(local) یا همان نسخه‌ی در اختیار مشتری. در نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک می‌توانید از نسخه‌های ابری استفاده نمایید که دارای مدت زمان محدود هستند و یا یک نسخه استاندارد را به صورت مادام‌العمر(لایسنس) خریداری نمایید. در حالت اول می‌بایست شارژ ماهیانه یا سالیانه نرم‌افزار پرداخت شده باشد تا امکان استفاده آن برای شما مهیا باشد و در حالت دوم نیاز به شارژ نبوده و با یکبار پرداخت می‌توانید از خدمات نرم‌افزار استفاده کنید. در حسابفا فقط فروش به صورت مدت محدود امکان‌پذیر است و این می‌تواند مورد پسند همگان واقع نشود و مشتری وادار به پرداخت هزینه‌های بیشتری شود(البته در مدت زمان طولانی).

شعبه‌پذیری و مدیریت همزمان شعب

یکی دیگر از ویژگی‌ها امکان مدیریت شعبه‌های مختلف یک کسب و کار است. شعبه به این معنا است که مثلا مشتری فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی دارد. اما این فروشگاهش در چندین نقطه مختلف یک شهر یا حتی در شهرها و حتی کشورهای مختلف شعبه دارد. در این شعبه‌ها کالاها یکسان هستند. هر شعبه انبار و صندوق و حتی حساب بانکی خود را می‌تواند داشته باشد. حتی مشتریان شعبه‌ها می‌توانند یکسان باشند یا نباشند. با خرید یک نسخه از نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک و به شرط اینکه نسخه خریداری شده امکان تعریف شعبه‌ها را داشته باشد، با یک بار هزینه خرید نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک می‌توانید شعبه‌های مختلف کسب و کارتان را مدیریت کنید. کالاها بین این شعبه‌ها می‌توانند یکسان باشند یا نباشند. این موضوع برای مشتری‌ها، لیست‌های قیمت خرید و فروش و حساب‌های تفضیلی و معین حسابداری هم صادق است. علاوه بر این ویژگی می‌توانید چندیدن کسب و کار مختلف(کسب و کار با فیلدکاری متفاوت و نه شعبه‌ای از کسب و کار اولیه) را هم با نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک راه‌اندازی نمایید. در نرم‌افزار حسابداری آنلاین حسابفا و با توجه به سیاست فروش، تنها می‌توانید کسب و کارهای مختلف را با یک نسخه نرم‌افزار مدیریت کنید. امکان اشتراک کالا و مشتریان و یا حساب‌های معین و تفضیلی بین کسب و کارهای مختلف وجود ندارد.

امکان اتصال به فروشگاه اینترنتی

یکی از مهمترین دستاوردهای کار با نرم‌افزارهای حسابداری آنلاین، اتصال آن‌ها به فروشگاه اینترنتی است. به این صورت که لیست کالاها، مشتریان، فاکتورها و سفارشات بین فروشگاه اینترنتی و نرم‌افزار حسابداری مشترک باشند و موجودی کالاها و انبارها و حساب‌های بانکی به صورت لحظه‌ای بین فروشگاه اینترنتی و نرم‌افزار حسابداری منعکس شوند. نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک ماژولی(زیرسیستم) به صورت خاص برای این موضوع طراحی کرده است و با تنظیماتی بسیار ساده فروشگاه اینترنتی ووکامرس و پرستاشاپ را به راحتی متصل می‌کند. البته وب‌سرویس (API) برای ارتباط با هر نرم‌افزار دیگری طراحی شده است. مثلا ممکن است مشتری نرم‌افزار خاصی را بخواهد با نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک متصل کند، این کار به راحتی با کمک امکان‌پذیر است. نرم‌افزار حسابداری آنلاین حسابفا نیز امکان برقراری به سایر نرم‌افزارها از این طریق نیز وجود دارد اما اینکه به طور خاص بتواند با فروشگاه اینترنتی خاصی از طریق ماژول خاصی ارتباط برقرار کند میسر نمی‌باشد.

اپلیکیشن موبایلی

نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک نسخه‌ای جهت استفاده با تبلت‌ها و گوشی‌های اندرویدی طراحی کرده است. این اپلیکیشن قابلیت فروش کالاها با استفاده از بارکدخوان را دارد. گزارشات فروش متعدد، برگشت از فروش کالا، پیش فاکتور فروش کالا و کلیه امور مربوط به مدیریت فروش و ویزیتورها را میسر کرده است. نرم‌افزار حسابداری آنلاین حسابفا نیز اپلیکیشن مدیریت نرم‌افزارش را طراحی کرده و از حیث کارکرد تا حدود زیادی کاربردی است

پشتیبانی نرم افزار

ارزش واقعی هر نرم‌افزار بعد از لیست امکانات و پوشش کامل کسب و کار، پشتیبانی قدرتمند و ۷ روز هفته‌ای و ۲۴ ساعته آن است. هر دو نرم‌افزار ذکر شده این قابلیت را دارند. قدرت این پشتیبانی و کیفیت آن بیشتر از آن‌که با توصیفات چند خطی قابل بیان باشد، نیاز به تایید مشتریان آن‌ها دارد.

امکان شخصی سازی و توسعه نرم افزار

نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک یکی از افتخارات آن توسعه مشتری محور نرم‌افزار است. ویژگی‌های انحصاری هر مشتری در مدیریت کسب و کارش، نیازی برای توسعه اختصاصی نرم‌افزار و شخصی سازی آن است که مجموعه کلیک در کمال اشتیاق و با نظر مشتری اقدام به شخصی سازی می‌کند. البته این مدل شخصی‌سازی‌ها نباید زیرساخت‌های برنامه را دچار تغییر کند و فقط شامل افزایش امکانات کاربردی بیشتر باشد. نرم‌افزار حسابداری آنلاین حسابفا تنها نسخه‌ی موجود را به فروش می‌رساند و امکان شخصی‌سازی را فعلا در دستور کار خود ندارد و با نظر طراحان فنی اقدام به انتشار نسخه‌های مختلف می‌کند.

امکانات و پوشش کسب و کار

نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک دارای زیرسیتم‌های حسابداری، انبارداری، خرید، فروش، خزانه‌داری، حقوق و دستمزد، مدیریت ارتباط با مشتری، مدیریت فروشگاه اینترنتی و کارتابل(گردش کار) می‌باشد و از این منظر بخش اعظم هر مدل کسب و کاری را پوشش می‌دهد. ویژگی‌هایی از نرم‌افزار هستند که تنها و تنها در نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک قابل دسترسی است. به عنوان نمونه امکان تهاتر فاکتورهای خرید و فروش یک مشتری، شناور بودن تفضیلی‌ها در حسابداری، ماژول ارزی و …. اما در نرم‌افزار حسابداری آنلاین حسابفا، بخشی از هر کدام از این زیر سیستم‌ها ارائه شده است و برخی دیگر مانند کارتابل(گردش کار) اصلا کاری برای آن انجام نشده است.

امنیت اطلاعات

در نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک از چندین روش برای حفاظت از اطلاعات مشتری استفاده شده است. اولین روش مدیریت ورود و خروج مشتری با تصویر کپچا(cptcha)که این مانع حمله ربات‌ها می‌شود. مرحله دوم استفاده از توکن(token) یا همان رمز یکبار مصرف است که از ویژگی‌های انحصاری نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک است و تقریبا می‌توان گفت هیچ نرم‌افزاری در ایران این ویژگی را ندارد. این ویژگی باعث می‌شود که هر کاربر در هر بار ورود به نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک با استفاده از یک اپلیکیشن اندرویدی و با تنظیم سریال گوشی موبایلش در هنگام تعریف کاربر رمز ورود ۳ دقیقه‌ای دریافت می‌کند. این امر باعث می‌شود که علاوه بر رمز متداول کاربر و کد تصویر رمز ورود لحظه‌ای هم برایش ارسال می‌شود. و مرحله دیگری از امنیت استفاده از کدگذاری MD5 در ذخیره و بازیابی اطلاعات در بانک اطلاعاتی است. البته دو مورد اول در نرم‌افزار حسابداری آنلاین حسابفا وجود ندارد و مورد سوم نیز نیاز به بررسی بانک اطلاعاتی دارد.

قیمت نرم‌افزار

از آنجا که امکانات و دستاوردهای نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک چنان‌که ذکر شد بیشتر و جامع‌تر است، لذا قیمت نسخه‌های ابری(اکانت ماهیانه) و نیز نسخه‌های مادام‌العمر آن بیشتر از نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک است، اما پرواضح است که امکانات بیشتر هزینه‌ی بیشتری را نیز لازم دارد.

نتیجه‌گیری

موارد ذکر شده برخی از پارامترهای مورد ارزیابی هر نرم‌افزاری محسوب می‌شود، لیکن تصمیم‌گیری در نهایت با مشتری است. اما برای کسب اطلااعات بیشتر و راهنمایی و مشاوره در خصوص امکانات و یا مشاهده دمو نرم‌افزار حسابداری آنلاین کلیک می‌توانید با شماره تلفن ۷۴ ۲۷۴ ۲۸۷۴ ۰۲۱ تماس گرفته و یا به وب‌سایت شرکت فناوری اطلاعات کلیک به آدرس www.clickmis.net مراجعه نمایید. وب‌سایت شرکت حسابفا نیز www.hesabfa.com بوده که امکانات نرم‌افزار حسابداری آنلاین حسابفا را به خوبی توضیح می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *