مشتری

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

مشتری

به طور کلی اشخاصی که کالا  از شرکت ما خریداری می‌نمایند، تحت عنوان مشتری دراین سیستم تعریف می‌شوند.

برای ایجاد مشتری باید به منوی خرید و فروش رفته و از سرفصل اطلاعات شاخه مشتری را باز کنیم. در ابتدا صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد:

مشتری

در ابتدا لیستی از مشتریانی که از قبل ایجاد شده‌اند را می‌بینید. با ایجاد هر مشتری به این لیست افزوده می‌شود.
برای ایجاد مشتری جدید در قسمت نشان داده شده گزینه +مشتری‌جدید را کلیک کرده، پس از آن پنجره‌ای به شکل زیر با فیلدهای متفاوت باز می‌گردد:

همانطور که مشاهده می‌نمائید صفحه‌ای با فیلدهای متفاوت گشوده می‌شود که در این فیلدها اطلاعاتی درمورد مشتری موردنظر را وارد می‌کنیم نظیر فیلد شخص، فیلد تفضیل، عنوان، نام شخص، نوع شخص، کداقتصادی، کدملی، شماره تلفن ثابت و همراه، آدرس، ایمیل، تاریخ عضویت و…. را می‌توان وارد کرد. برای تعریف مشتریان جدید نیاز به کد تفصیلی برای او در سیستم حسابداری می‌باشیم. اگر تفصیلی مشتری از قبل در قسمت تفصیلی‌های سیستم حسابداری ایجاد شده باشد می‌توانیم آن‌را انتخاب کنیم و در غیر اینصورت می‌توانیم به صورت مستقیم تفصیلی را از همینجا ایجاد نماییم . کلیه اطلاعات مهم و ضروری که برای ایجاد مشتری و ارائه اطلاعات به اداره دارایی لازم است در این فرم وجود دارند.البته اطلاعات کلی‌تر با فعال نمودن تنظیم اطلاعات تکمیلی در لیست مشتریان قابل مشاهده می‌باشند که همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید در قسمت تب تکمیلی وجود دارند.

در هنگام وارد کردن اطلاعات شخص در قسمت عنوان می‌توانید ازکلمات (آقای \ خانم \ شرکت ) استفاده فرمایید و در قسمت حساب تفصیلی اگر مشتریان را در زیرگروه اشخاص حقیقی یا مشتریان ایجاد کرده باشید می‌توانید سطح آن را نیز مشخص نمایید.

کد تفصیلی با کلیک برروی کد به صورت خودکار اختصاص می‌یابد و در قسمت عنوان نام مشتری را وارد فرمایید. امکان دیگری که برای استفاده‌کنندگان نرم‌افزار در نظر گرفته شده است، انتخاب تصویر مشتری تا حداکثر MB 1 می‌باشد .

مهم!
اگر به قسمت تنظیمات خرید و فروش  در منوی امکانات دسترسی داشته باشید می توانید تیک مربوط به ” ثبت اتوماتیک شخص و تفضیلی هنگام ثبت مشتریان” را علامت زده تا دیگر نیازی به ایجاد شخص و تفضیلی مشتریان نباشد. با این تنظیم سیستم به صورت اتوماتیک کد شخص و تفضیلی را ایجاد کرده و همچنین در هنگام ثبت فاکتور فروش هم می‌توانید در فیلد انتخاب مشتری، مشتری‌جدید را هم از این قسمت تعریف نمائید.

مهم!

کد شخص که برای مشتریان اختصاص داده می‌شود مربوط به کد شخص مشتری در قسمت دفتر تلفن‌افزار می‌باشد. برای دسترسی به آن به قسمت امکانات برنامه رفته و از آنجا شاخه دفترچه تلفن را انتخاب می‌کنیم. چنانچه مشتریان بیش از یک شماره تلفن داشته باشد و نیز بخواهید اطلاعات بیشتری را برای آنها وارد نمائید این قسمت به شما کمک زیادی میکند.

مهم!

کدتفضیلی که به مشتریان اختصاص داده می‌شود، در واقع همان کد اصلی مربوط به مشتری می‌باشد که درگزارش گیری‌های حسابداری مشتری استفاده می‌شود.

مهم!

شایان ذکر است که کد مشتری به صورت اتوماتیک به شما داده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *