اسناد حسابداری

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

اسناد حسابداری

در نرم افزار حسابداری آنلاین کلیک امکان اینکه کاربران و حسابداران علاوه بر ثبت‌های اتوماتیک نرم‌افزار، بتوانند به صورت دستی، اسناد حسابداری ثبت کنند، وجود دارد.

که برای این کار باید به قسمت اسناد حسابداری مراجعه نمایند. در قسمت اسناد حسابداری کلیه ثبت‌هایی که به صورت اتوماتیک از زیرسیستم‌های دیگر صادر می‌شود را به صورت فهرست‌وار می‌توان مشاهده نمود. و با کلیک کردن روی هر سطر می‌توان جزئیات ثبت سند حسابداری مربوطه را مشاهده کرد.
برای ایجاد ثبت سند جدید حسابداری از منوی عملیات > اسناد حسابداری را انتخاب می‌کنیم. تصویر زیر را مشاهده کنید :

این قسمت شامل ستون‌های شماره سند، شماره عطف، تاریخ سند و شرح سند می‌باشد. در ستون شرح توضیحاتی که در ایجاد سند حسابداری وارد کرده‌اید را نمایش می‌دهد و همچنین اگر سندی از زیرسیستم دیگری ثبت شده باشد را به صورت پیوست از زیر سیستم مربوطه نشان می‌دهد. همچنین برای جستجو فیلترهایی در ابتدای هر ستون  وجود دارد که با تایپ کردن در این فیلدها عبارت موردنظر را فقط در همان ستون جستجو می‌کند و برای جستجو در تمامی ستون‌ها کافیست عبارت موردنظر را در فیلد جستجو در بالای فهرست نوشته و اینتر را بزنید. همچنین برای محدود کردن مرجع زیر سیستم یا نوع سند می‌توان فیلدهای مربوطه را انتخاب کرد.

برای ایجاد سند حسابداری جدید  از دکمه +ایجاد سند حسابداری در بالای همین صفحه استفاده می‌شود. پس از زدن دکمه ایجاد پنجره‌ای به شکل زیر باز می‌شود:

هر سند حسابداری دارای دو شماره می باشد(عطف سند و شماره سند) که عطف سند ثابت بوده و توسط خود سیستم مقداردهی می‌شود اما شماره سند توسط کاربر قابل تغییر می‌باشد.

نوع سند بر اساس نیاز کاربر انتخاب می شود و می تواند عادی – افتتاحیه – اختتامیه – بستن – اصلاحی و  یا یادداشت باشد. منتهی وقتی سند از نوع یادداشت باشد اطلاعات وارد شده در سند، در هیچ گزارشی نشان داده نمی‌شود.

مرجع سند در واقع آن قسمتی از نرم افزار است که سند از آن صادر شده است، بعنوان مثال چنانچه کاربر سند را به صورت دستی ایجاد کرده باشد مرجع سند “حسابداری” می باشد، چنانچه سند از زیر سیستم خزانه داری صادر شده است مرجع خزانه داری می‌باشد و…

حرکت در کلیه سلولها و ابزارهای سیستم جامع کلیک با تب یا موس انجام می‌شود.

در پایین اسناد حسابداری امضای سند در چهار سطح وجود دارد که بر اساس دسترسی کاربران قابل تغییر می‌باشد.

در این قسمت چنانچه کاربری مشاهده کند سند اشتباه تنظیم شده می‌تواند در قسمت امضا توضیحی درج نموده تا کاربر رده پایینتر نسبت به اصلاح سند اقدام نماید.

در قسمت شرح در بالای جدول می‌توان توضیحاتی لازم درباره سندی که دارید ثبت می‌کنید را وارد کنید.

در جدول ثبت سند، می‌توان سند مورد نظر را وارد کرد. به عنوان نمونه سند افتتاحییه حساب بدهکاران را ثبت می‌کنیم.

همانطور که مشاهده می‌کنید، حساب معین بدهکاران تجاری با کد تفضیلی شخص موردنظر بدهکار و در مقابل آن تراز افتتاحییه بستانکار شده است. برای افتتاح حساب بستانکاران هم به همین صورت عمل می‌کنیم با این تفاوت که حساب معین آن بستانکاران تجاری با کد تفضیلی شخص موردنظر بستانکار و در مقابل تراز افتتاحییه بدهکار می‌شود.

افتتاح حساب بانک‌ها  و صندوق‌ها را به همین صورت ثبت می‌زنیم.

چنانچه سند از زیر سیستم ها صادر شده باشد کاربر تنها اجازه مشاهده سند مربوطه را دارد و اگر نیاز به تغییر در سند باشد، باید به زیر سیستم مربوطه رفته و از آنجا نسبت به اصلاح اقدام نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *